Tiež siahaš po soli skôr, ako si dáš prvé sústo? Dávaj si na to pozor. Keď si automaticky solíš jedlo, ktoré ti pripravil niekto iný, či už tvoja mama alebo kuchár v reštaurácii, už to nie je len o dochucovaní – pre mnohých je to spoločenské faux pas.
„Ak si na návšteve a osolíš jedlo pred hostiteľom, dávaš tým najavo, že jeho schopnosti, úsudok a kuchárske umenie považuješ za slabé,“ vysvetľuje odborník na etiketu Nick Leighton pre HuffPost. „Je tiež pravda, že zdvorilý hostiteľ nebude toto správanie komentovať, ale všimne si to a pravdepodobne vás bude mať za zlé, že mu prekurujete prácu a nedôverujete mu.“
Existuje test, ktorým údajne prechádzajú zamestnanci na vyšších pozíciách v niektorých zahraničných spoločnostiach. Osoba, ktorá nového kolegu prijíma, ho pozve na večeru, a ak uchádzač jedlo pred ochutnaním osolí, neprešiel skrytým testom (často sa nazýva test Henryho Forda alebo test Thomasa Edisona, ktorý vraj vykonávali dvaja, ktorí ho administrovali) a príde o prácu. Ukazuje totiž, že nedôveruje ostatným a robí si domnienky, čo nie je dobrá manažérska vlastnosť.
Podľa odborníčky na etiketu Sary Jane Ho je podávanie jedla vo všeobecnosti prejavom starostlivosti. „V čínskej kultúre sa láska prejavuje varením, podobne ako v iných kultúrach,“ hovorí odborníčka. „Ak vám manželka neuvarí polievku, je to takmer akoby vás nemilovala.“
Vyhni sa preto ochucovaniu jedla pred očami osoby, ktorá ho pripravovala, radí odborník. Šéfkuchári, aj tí amatérski, sú umelci a nechceš, aby to vyzeralo, že urážaš ich remeslo. Ak na stole nie sú koreničky, nepýtaj si ich. Je to znak toho, že kuchár, či už doma alebo v reštaurácii, si je tak istý svojím umením, že ich tam nepotrebuješ. A chce, aby si všetko ochutnal tak, ako to pripravil.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)