Nová správa OSN odhaľuje, ako vyzerá každodenný život v Afganistane, štáte ovládanom teroristickou organizáciou Taliban. Obyčajné veci ktoré robíš každý deň, ako počúvanie hudby, fajčenie vodnej fajky alebo účesy „západného“ štýlu sú v tejto krajine podľa OSN predmetom trestania, píše CNN.
Tzv. „morálna polícia“ Talibanu dlhodobo porušuje ľudské práva, pričom sa zameriava hlavne na ženy a mladé dievčatá. Vytvára tým atmosféru strachu a zastrašovania, uvádza v správe Asistenčná misia OSN v Afganistane (UNAMA), ktorá bola zverejnená v utorok.
Ministerstvo propagácie cnosti a prevencie nerestí (MPVPV), ktoré zriadil po nástupe k moci v roku 2021 Taliban, má za úlohu vydávať zákony a presadzovať prísny výklad islamského práva. Tieto výklady zahŕňajú napríklad zákaz činností považované za „neislamské“ vrátane zobrazovania podobizní ľudí a zvierat a oslavovanie dňa sv. Valentína. Okrem toho správa uvádza, že pokyny Talibanu sa vydávajú v rôznych podobách – často len ústne – a presadzujú sa nedôsledne a nepredvídateľne.
Keď sa Taliban v auguste 2021 bleskovo vrátil k moci po chaotickom stiahnutí vojsk USA po dvoch desaťročiach vojny z Afganistanu, radikálna islamistická skupina sa zrejme chcela dištancovať od svojho predchádzajúceho obdobia vlády v 90. rokoch a prezentovala sa ako umiernenejšia. V správe sa však uvádza, že mnohé pravidlá z tohto obdobia boli obnovené a to aj napriek predchádzajúcemu prísľubu Talibanu, že bude rešpektovať práva žien v rámci noriem „islamského práva“.
Od 15. augusta 2021 do 31. marca 2024 OSN zdokumentovala najmenej 1 033 prípadov, keď príslušníci Talibanu použili násilie na presadenie svojich pravidiel.
„MPVPV má de facto široký mandát a používajú sa rôzne metódy presadzovania vrátane slovného zastrašovania, zatýkania a zadržiavania, zlého zaobchádzania a verejného bičovania,“ uvádza sa v správe, ktorá bola zostavená na základe verejných oznámení a zdokumentovaných správ o porušovaní ľudských práv.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)