fbpx

Paleontológovia objavili v Kolíske ľudstva najstaršie pohrebisko

WA 27 archív Magaliesburg archív - Na archívnej snímke z 1é. septembra 2015 renomovaný paleoantropológ Lee Berger drží lebku príslušníka druhu Homo naledi, hominida z doby kamennej a jedného z "bratrancov" moderného Homo sapiens v juhoafrickom Magaliesburgu. Najstaršie pohrebisko na svete sa podarilo objavi v Juhoafrickej republike (JAR). Pod¾a paleontológov obsahovalo ostatky jedného zo vzdialených príbuzných èloveka s malým mozgom, o ktorom sa predtým predpokladalo, že nebol schopný zložitejších úkonov. Tím výskumníkov vedený renomovaným paleoantropológom Leem Bergerom vo vyhlásení uvádza, že v podzemnom jaskynnom systéme v oblasti známej ako Kolíska ¾udstva, ležiacej neïaleko Johannesburgu, sa im podarilo objavi ostatky nieko¾kých príslušníkov druhu Homo naledi. FOTO TASR/AP FILE - Researcher Lee Berger holds a reconstruction of the skull of Homo naledi at Magaliesburg, South Africa, Thursday, Sept. 10, 2015. In research released on Monday, June 5, 2023, scientists say they've found evidence that the ancient human cousin buried its dead and carved symbols into cave walls, actions previously tied only to bigger-brained species. (AP Photo/Themba Hadebe)
Zdroj foto: TASR

Najstaršie pohrebisko na svete sa podarilo objaviť v Juhoafrickej republike (JAR). Podľa paleontológov obsahovalo ostatky jedného zo vzdialených príbuzných človeka s malým mozgom, o ktorom sa predtým predpokladalo, že nebol schopný zložitejších úkonov.

Tím výskumníkov vedený renomovaným paleoantropológom Leem Bergerom vo vyhlásení uvádza, že v podzemnom jaskynnom systéme v oblasti známej ako Kolíska ľudstva, ležiacej neďaleko Johannesburgu, sa im podarilo objaviť ostatky niekoľkých príslušníkov druhu Homo naledi, hominida z doby kamennej a jedného z „bratrancov“ moderného Homo sapiens.

„Ide o vôbec najstaršie dosiaľ objavené hroby v histórii homininov. Vekom aspoň o 100.000 rokov prekonávajú akékoľvek známe pohrebiská druhu Homo sapiens,“ uvádzajú vedci v sérii zatiaľ nerecenzovaných článkov, ktoré by mal vydať vedecký žurnál eLife.

Nálezy rúcajú doterajšie predstavy vedcov o ľudskej evolúcii. Dosiaľ panovalo presvedčenie, že na vykonávanie zložitých činností, ako je pochovávanie mŕtvych, bol potrebný veľký mozog. Ten však u Homo naledi dosahoval iba zhruba veľkosť pomaranča.

Homo naledi bol druh hominidov vysoký zhruba 150 centimetrov s rukami prispôsobenými na lezenie po stromoch i prácu s nástrojmi, jeho chodidlá však boli prispôsobené na kráčanie po rovnej zemi. Predstavuje teda prechodový stupeň medzi moderným človekom a opicami žijúcimi na stromoch. Druh bol pomenovaný po jaskynnom komplexe „Vychádzajúca hviezda“, kde bol v roku 2013 objavený (naledi je slovo pochádzajúce z miestnych jazykov a znamená hviezda).

„Tieto objavy dokazujú, že pohrebné rituály neboli výhradnou doménou Homo sapiens či iných hominidov s veľkým mozgom,“ uvádzajú výskumníci a dodávajú, že ide len o jeden z viacerých dôkazov komplexných citových a kognitívnych procesov u príslušníkov druhu Homo naledi.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie