fbpx

ZMOS vyzýva prevádzkovateľov hier, aby nezasielali výzvy samosprávam

Na snímke podpredseda ZMOS Jozef Božik. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) odmieta predbežné prerokovania nároku na náhradu škody a žaloby od prevádzkovateľov hazardných hier. Na tlačovej konferencii vo Zvolene o tom v pondelok informoval predseda ZMOS Jozef Božik.

Zároveň vyzval prevádzkovateľov hier, aby nezasielali takéto hromadné výzvy mestám a obciam. Škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci mali zapríčiniť opatrenia štátu v období pandémie nového koronavírusu v rokoch 2020 až 2022. Bolo to obdobie, keď boli prevádzky pre opatrenia zatvorené.

Podľa ZMOS prevádzkovatelia hazardných hier odvody do rozpočtov obcí a miest platili počas pandémie nového koronavírusu na základe zákona o hazardných hrách. 

„Akékoľvek odpustenie týchto odvodov by bolo zo strany miest a obcí svojvoľným konaním. Dopustili by sa porušenia zákona o hazardných hrách i ústavy,“ pripomína. Zdôrazňuje, že orgány štátnej správy môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon. Podotýka, že samosprávy nie sú pri prerokovaní o náhradu škody pasívne legitimované.

Božik uviedol, že nie je možné vrátiť čiastkové úhrady týmto prevádzkovateľom hazardných hier. Bolo by to totiž porušenie zákona. Doplnil, že samosprávy nezakázali počas pandémie prevádzku automatov.

„Dokonca nemôžu vstupovať ani do prevádzky takýchto automatov, pretože hazard je na základe zákona,“ spomenul.

Asociácia zábavy a hier (AZAH) vo svojom stanovisku pre TASR zhrnula, že pre podnikateľov je nepredstaviteľné, že by museli platiť ako štátu, tak aj mestám a obciam za to, že majú zatvorené. „Prevádzkovatelia platili milióny eur za to, že nesmeli v súčte osem mesiacov podnikať a nedočkali sa ani konštruktívneho prístupu či snahy riešiť tento problém,“ povedala Dominika Hlobenová z AZAH.

Dodala, že obce a mestá dostali od AZAH list, v ktorom im vysvetlili, že sa nedočkali žiadneho ústretového kroku. „Sme legálne podnikanie. Firmy sa museli zadlžiť, aby udržali zamestnanosť. Je preto prirodzené, že sa prevádzkovatelia snažia akýmkoľvek zákonným spôsobom dosiahnuť nejakú náhradu. Je to len vrátenie peňazí, ktoré štát od prevádzkovateľov neoprávnene vybral,“ konštatovala.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie