Do rebríčka desiatich najpredávanejších voľnopredajných liekov sa za minulý rok podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) dostali až štyri druhy nosných sprejov. Mnohí pacienti v ich užívaní pokračujú aj po vyliečení, čo vedie k obdobe závislosti.
„Pacienti najviac zaplatili za lieky na liečbu respiračného systému (95,8 mil. EUR), tráviaceho traktu a metabolizmu (61,1 mil. EUR) a muskuloskeletárneho systému (49,3 mil. EUR),“ ozrejmilo NCZI. Odráža to aj rebríček top desiatich najpredávanejších voľnopredajných liekov, informuje Pravda. Kraľuje mu Paralen, no zaujímavé je, že až štyri produkty z prvej desiatky tvorili nosné spreje ako Muconasal Plus, Olynth Ha, Olynth 0,1 % a mentolový Otrivin, ktorých sa predalo asi tri a pol milióna balení.
To, že ide o pomerne „obľúbené“ lieky, potvrdila Pravde aj farmaceutka Viktória Smatana Agová. Nosné spreje patria k najpredávanejším liekom bez receptu aj u nich v lekárni na Bajkalskej ulici v Bratislave, kde pracuje. Zo svojej skúsenosti hovorí, že každý piaty až šiesty človek nakupuje nosné kvapky alebo spreje, zvyčajne viackrát za mesiac.
Nosné spreje bežne obsahujú látky, ktoré zmierňujú opuch a prekrvenie nosovej sliznice, uvoľňujú upchatý nos a dutiny a znižujú aj nadmernú sekréciu z nosa. „Všetky patria medzi vazokonstrikčné, to znamená, že sťahujú sliznicu v nose. Sú v nich viaceré účinné látky, ako napríklad oxymetazolín, xylometazolín, nafasazolín, tramazolín,“ priblížila. Aj preto by sa spreje do nosa mali používať týždeň alebo najviac desať dní.
Ak sa používajú dlhšie, vzniká na nich obdoba závislosti. „V skutočnosti tam prebieha to, že receptory, ktoré máme v nosnej sliznici sa stávajú menej citlivé na tú účinnú látku,“ vysvetlila farmaceutka.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)