Ústavný súd rozhodol, že časť novely trestných kódexov môže vstúpiť do platnosti. Podľa jeho rozhodnutia nie je v ústavnom rozpore ani zníženie premlčacích lehôt či nižšie tresty za korupciu, píše portál Správy RTVS.
Viaceré aj mediálne známe kauzy sa definitívne premlčia. Ústavný súd pozastavil len malú časť trestnej novely. Pri rušení Úradu špeciálnej prokuratúry senát problém nevidel.
Zníženie trestov za korupciu poznačí veľké kauzy ako Mýtnik, Dobytkár či Očistec. Oligarcha Jozef Brhel, finančník Martin Kvietik alebo podpredseda parlamentu Tibor Gašpar (Smer-SD) tak môžu v prípade dokázania viny vyviaznuť len s podmienkou.
„Teraz hrozí páchateľovi, ktorý príjme úplatok desať až pätnásť rokov, ak príjme úplatok v sume minimálne 133-tisíc eur. Podľa nového sa táto suma zvyšuje na 700-tisíc eur a trest je štyri až desať rokov odňatia slobody. To znamená, že to môže byť aj podmienečný trest,“ vysvetlil vedúci Katedry trestného práva Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Jozef Čentéš.
Mimovládne organizácie a opozícia kritizujú, že táto časť novely je ušitá pre ľudí napojených na vládu. Podobný názor má aj politológ.
„Tie paragrafy, ktoré sa týkajú ľudí blízkych Smeru alebo priamo poslancov za Smer, ktorí nejako benefitujú z toho, že sa legislatívna úprava zmení,“ povedal politológ Katedry politológie UK v Bratislave Samuel Spáč.
„Konštatovali sme úplne spoľahlivo, že napadnutý zákon bol prijatý pre všetkých, pre neurčitý okruh ľudí,“ uviedol sudca Ústavného súdu Peter Straka. Novela Trestného zákona by mala uľaviť aj slovenským väzniciam. Na slobodu by sa malo dostať približne tisíc drobných zlodejov.
„Myslím, že tu bola absolútna zhoda aj v akademickom prostredí, aj v aplikačnej praxi, že tzv. horalkové krádeže už nemajú čo robiť. Ľudia, za to, že spáchajú priestupkovú recidívu, by nemali ísť do výkonu trestu,“ povedal profesor Právnickej fakulty UK v Bratislave Tomáš Strémy.
Proti zmenám v trestnom práve, ktoré presadila Ficova vláda bez predchádzajúcej širšej odbornej diskusie, predtým opakovane protestovali v uliciach slovenských miest tisícky ľudí. V reakcii na výčitky európskych inštitúcií slovenská vládna koalícia upravila predlohu tak, že napríklad sprísnila tresty okrem iného za podvody s peniazmi EÚ či za krátenie cla, ktoré je príjmom úniového rozpočtu, píše portál Pravda.
Súdy tiež nebudú musieť prednostne ukladať tresty domáceho väzenia namiesto trestu odňatia slobody, ako navrhovala vláda.
Ústavný súd označil za protiústavnú napríklad časť novely, ktorá by spätne umožňovala ministrovi spravodlivosti zasahovať do uzavretých dohôd o vine a treste, či ustanovenia o prepadnutí majetku.