Za posledných desať rokov vytvoril český modelár Miroslav Mužík sto funkčných modelov strojov geniálneho renesančného konštruktéra, umelca a architekta Leonarda da Vinciho. Tieto modely zaplnili dve poschodia jeho expozície v Brne, známej ako Leonardove stroje. Mužík, pôvodným povolaním frézar, ohromuje svojimi matematickými a konštruktérskymi schopnosťami inžinierov z celého sveta, píšu novinky.cz.
Tajomstvá da Vinciho výkresov
Mužíkov úspech nie je len výsledkom jeho neuveriteľnej zručnosti, ale predovšetkým schopnosti rozlúštiť výkresy Leonarda da Vinciho. Na prvý pohľad sa môžu javiť ako obyčajné náčrty bez technických údajov, čo sťažuje ich čítanie aj skúseným konštruktérom. Leonardo úmyselne do svojich výkresov vkladal chyby, aby zabránil zneužitiu svojich nápadov. Len ten, kto výkresom skutočne porozumie, môže stroje správne zostaviť.
„Leonardo nechcel, aby jeho nápady využíval hocikto. Stroje si nemohol nechať patentovať, a tak v kresbách robil chyby. Mechanizmy nakreslené pred viac ako 500 rokmi môže zostaviť len ten, kto im rozumie. Často stačí len otočiť ozubené koliesko, posunúť vačku, pretiahnuť jednu súčiastku. Až potom to celé začne fungovať,“ prezradil Mužík.
Pocta za prácu a úsilie
Mužíkova schopnosť dešifrovať a realizovať da Vinciho návrhy mu vyniesla čestné členstvo v českej Asociácii strojárskych inžinierov. Predseda asociácie Bronislav Lacko uviedol: „Robí pre popularizáciu techniky obrovský kus práce. Hravou formou, predovšetkým školákom, ktorých k nej chceme prilákať, pretože sme krajinou vývojárov a strojárov, ukazuje, že mechanika je nádherná hra.“
Výzvy pri tvorbe modelov
Mužík priznáva, že s Leonardovými návrhmi je veľa práce. Mnohokrát musel takmer dokončený stroj rozložiť, aby našiel zámernú chybu, opravil ju a všetko znova zložil. Každú súčiastku si musí sám vypočítať a vyrobiť, čo je úloha, ktorú by obvykle zvládol iba tím skúsených konštruktérov.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)