Začiatkom júla prestalo fungovať desať detských ambulantných pohotovostí, Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) je touto situáciou znepokojené.
Detské pohotovostné ambulancie prestali fungovať v Galante, Košiciach – okolí, Medzilaborciach, Myjave, Námestove, Novom Meste nad Váhom, v Piešťanoch, Ružomberku, Sabinove a v Senici. Predseda ZMOS Jozef Božik tvrdí, že vyhláška ministerstva zdravotníctva len čiastkovo reaguje na obrovský problém krajiny, keďže doposiaľ nenašli riešenie a spôsob na zabezpečenie dostatočného počtu potrebných pediatrov na Slovensku.
Cieľom rušenia je odľahčiť detských lekárov, ktorí sú často v dôchodkovom veku a v mnohých regiónoch chýbajú. Pediatri zo zatvorených pohotovostí sa presunú do tých, ktoré fungujú – bude sa ich tam teda striedať viac, informuje portál Správy RTVS.
Hlavným problémom je však nedostatok pediatrov. „V súčasnosti ich máme 950, ale reálne ich potrebujeme 1 200. Z roka na rok sa počet pediatrov znižuje o 35 až 40. A to je alarmujúci problém pre naše mestá a obce, regióny i celé Slovensko. Reforma v zdravotníctve neexistuje, existujú len čiastkové riešenia a reakcie na zníženie dopadu kolabujúceho systému, v ktorých hľadáme aj my, mestá a obce, kompromisné riešenia,“ uviedol Božik.
Zrušenie spomínaných detských ambulantných pohotovostí podľa neho v konečnom dôsledku znamená nedostupnosť základnej služby v mieste bydliska, znižovanie počtu obyvateľov v slovenských obciach a okresoch, či vytváranie zhluku služieb v území, za ktorými sa obyvatelia sťahujú.
„Nemáme žiaden plán, len čiastkové riešenia na hasenie problémov a výziev, ktorým čelíme v oblasti dostupnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti, ktorú máme garantovanú ústavným právom. Kvalitná a dostupná zdravotná starostlivosť je jedným z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich kvalitu života v regiónoch,“ zdôraznil predseda ZMOS.
Božik ďalej priblížil, že zrušenie destských pohotovostí bude mať negatívny dopad na demografický a ekonomický rozvoj regiónov, a to preto, lebo môže odradiť mladé rodiny od usídlenia sa v oblastiach s nedostatočnou zdravotnou starostlivosťou. Združenie miest a obcí vysvetlilo, že od mája minulého roka iniciovali niekoľko stretnutí s rezortom zdravotníctva, dotknutými samosprávami i pediatrami, a vyjednávali či navrhovali riešenia.
Kompromisom podľa Božika bolo skrátenie ordinačných hodín v ambulantných pohotovostiach pre deti a úprava ordinačných hodín pediatrov v ambulanciách tak, aby ich mali aspoň raz v týždni otvorené do 16:00. Ďalšie rušenie detských pohotovostí je naplánované v novembri.
Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) rušenie však nemusí znamenať, že mestá prídu o pohotovosť. Môžu totiž zriadiť takzvané doplnkové body. „Nebude to pevný bod, ktorý by zriadený zákonom, ale ak majú personál, majú pediatrov, ktorí sú ochotní slúžiť, tak môžu pre svojich občanov zabezpečiť takzvaný doplnkový bod,“ uviedla.