Ak by sa voľby do Národnej rady (NR) SR konali na prelome júna a júla, vyhrala by ich strana Smer-SD so ziskom 25,2 percenta hlasov.
Druhé by skončilo Progresívne Slovensko (PS) s 22,3 percenta hlasov. Dve najsilnejšie strany Smer-SD a Progresívne Slovensko majú v porovnaní s vlaňajšími parlamentnými voľbami o niekoľko bodov vyššiu podporu a ešte viac sa vzdialili ostatným konkurentom, k čomu im pomohol aj úspech v júnových voľbách do Európskeho parlamentu.
Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N.
Naopak, po zvolení Petra Pellegriniho za prezidenta a nepresvedčivom výsledku v eurovoľbách pozvoľna klesá podpora Hlasu. Aktuálne by získal 13,5 percenta hlasov, čo je však stále takmer dvakrát viac ako vo voľbách do europarlamentu pred necelým mesiacom.
Do parlamentu by sa dostalo dokopy šesť strán, okrem Smeru, PS a Hlasu aj Republika (6,8 percenta), KDH (6,3 percenta) a SaS (6,1 percenta) a tiež mimoparlamentná krajne pravicová Republika so ziskom 6,8 percenta, za ňou KDH (6,3 percenta hlasov) a SaS (6,1 percenta).
Hnutie Milana Uhríka výrazne zabodovalo v eurovoľbách – dostalo 12,5 percenta hlasov –, a hoci ide o špecifické voľby s nižšou účasťou, zdá sa, že tento úspech sa odrazil aj v rebríčku straníckych preferencií. Antisystémového voliča dnes Republika oslovuje úspešnejšie než vládna SNS Andreja Danka, ktorá by získala len 3,1 percenta hlasov.
Tesne za bránami parlamentu by skončili Demokrati so ziskom 4,7 percenta. Nasleduje Aliancia (4,3 percenta), hnutie Slovensko so 4,1 percentami a SNS s 3,1 percentami. Sme rodina by podľa prieskumu získala 1,8 percenta hlasov a Kotlebovci – ĽS Naše Slovensko 0,9 percenta hlasov. Iné strany by volilo 0,8 percenta hlasujúcich.
Prieskum sa realizoval na reprezentatívnej vzorke 1017 respondentov v období od 26. júna do 1. júla.