Tento mesiac som otestoval obľúbený doplnok letných opekačiek či grilovačiek, ktorý nájdete v každých potravinách. Dokonca takmer každá domácnosť má svoj recept na to, ako si tento trvanlivý výrobok vyrobiť aj doma. Tento mesiac som testoval kyslé sterilizované uhorky.
Základné informácie
Kyslé uhorky spolu s inými sterilizovanými druhmi zeleniny sú mimoriadne obľúbené, na pultoch je ich veľké množstvo. Vybrať štyroch výrobcov nebolo jednoduché, a tak ako vždy, snažil som sa pokryť čo najširšiu škálu: od remeselných cez bežne dostupné.
Testoval som výrobky, ktoré sú tradičné a neobsahujú žiadnu dodatočnú príchuť, napr. chilli. Na pultoch som nenašiel výrobcu bio uhoriek. Z testovania som automaticky vyradil uhorky, ktoré obsahujú umelé sladidlá, čo je pomerne bežný jav, a pri výbere odporúčam uprednostniť tie, ktoré umelé sladidlá neobsahujú.
Výrobu kyslých sterilizovaných uhoriek asi pozná každý, a mnohí z nás ich dodnes doma „zavárajú“. Surové uhorky sa vložia do pohára, zalejú sladko-kyslým nálevom z vody, octu, cukru a korenín, a nakoniec sa sterilizujú. V domácnostiach sa používajú rôzne spôsoby: od tradičného v horúcej vode, ale aj v rúre či umývačke riadu. Bez ohľadu na spôsob ide o zvýšenie teploty, čo sa využíva aj v priemyselnom spracovaní.
Výrobcovia nemusia na obale uvádzať pôvod základnej suroviny, uhorky, a táto informácia sa nenachádzala na obale žiadneho výrobku.
Ako dopadlo testovanie kyslých uhoriek
(Článok pokračuje na ďalšej strane)