Zuby nás vedia potrápiť v najnevhodnejší moment. Na čo si dať pred dovolenkou pozor?

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: Pexels/ Photo by Karolina Grabowska)

Dovolenka je časom relaxu, no niekedy nás môžu nepríjemne prekvapiť zdravotné problémy. Častokrát nás nepríjemne prekvapia práve zuby. Ako tomu predísť?

Keď príde k bolesti zubov na dovolenke, určite sa nespoliehajme len na analgetiká, píše portál zdravie.sk. V prípade, ak bolesť neustupuje ani po ich užití, vhodné je zubára vyhľadať, nech sme už kdekoľvek. Zanedbanie a podceňovanie stavu totiž môže vyvolať jeho zhoršenie a často sa stáva, že zub, ktorý sme nechali na cestách napospas osudu, musí byť po návrate domov extrahovaný.

Predísť najhorším scenárom však vieme prevenciou pred odchodom na dovolenku.

O zubných kazoch ľudia bežne netušia, spočiatku ich nevidno, nemusia spôsobovať ani bolesti. A tak v dobrej viere vycestujú preč. Stomatológ však dokáže kazy odhaliť v ranom štádiu, a to na základe intraorálneho ošetrenia a najmä vďaka RTG vyšetreniu. To nám umožní lepšie nahliadnuť aj do medzizubných priestorov, ktoré kazy s obľubou vyhľadávajú. Jedna návšteva vie pacienta uchrániť od ťažkostí mimo domova,“ hovorí MDDr. Ivana Ťavoda.

Ak nám zubár počas preventívnej prehliadky odhalí nový kaz, ešte to nemusí znamenať, že sa náš rozpočet na dovolenku stenčí. Sanáciu si podľa stomatologičky zo zubnej kliniky v Bratislave bezprostredne vyžadujú najmä akútne zubné kazy.

To sú tie, ktoré vyvolávajú pacientovi bolesť, či už spontánnu alebo na určitý podnet. Takýto kaz odporúčam ošetriť čo najskôr. Pri kazoch, ktoré sú na základe RTG snímku menej rozsiahle, napríklad na zubnej sklovine, možno ich ošetrenie naplánovať aj o pár dní neskôr. Dôležité je však pri každom kaze nastaviť vhodný liečebný plán a žiadny stav nepodceňovať,“ pokračuje lekárka.

Navštíviť zubára je vhodné v predstihu. V prípade ošetrenia zubných kazov sa tak začne s ich sanáciou v dostatočnom čase. Dospelý človek by mal absolvovať preventívnu prehliadku aspoň raz ročne, deti by sa mali do kresla posadiť dvakrát za rok.

Akúkoľvek zmenu, bolesť, alebo citlivosť je však vždy potrebné konzultovať so špecialistom. Problém na dovolenke môžu vyvolať aj odhalené krčky, poškodená zubná sklovina, poranenie ďasien, jazyka a tiež poúrazové stavy. Nemusí ísť vždy len o zanedbaný zubný kaz, leto totiž predstavuje pre naše zuby totiž viaceré nástrahy.

Bolestivá reakcia na studené nápoje a pokrmy najčastejšie signalizuje prítomnosť odhalených krčkov. Tento stav neradno podceňovať. S mierou odporúčam konzumovať aj obľúbené čerstvé šťavy a tzv. smoothies, najmä z citrusového ovocia. Jeho kyseliny totiž oslabujú zubnú sklovinu. Tá je tak náchylnejšia na vznik zubného kazu. Na cestách sa často stáva, že konzumujeme jedlá a nápoje, o ktorých vieme málo, a práve preto je striedmosť a dentálna hygiena rovnako dôležitá ako doma,“ uzatvára stomatologička Ivana Ťavoda zo stomatologickej kliniky.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie