Čierny kašeľ devastuje Európu, rýchlo sa šíri aj v okolitých krajinách a pomaly zasahuje aj Slovensko. Aj keď je proti nemu u nás povinné očkovanie, počet prípadov neustále rastie. Problémom je aj výpadok vakcíny. Zodpovedné inštitúcie preto vydali niekoľko odporúčaní, referujú topky.sk.
Čierny kašeľ sa šíri naprieč Európou. Najhoršiu epidémiu za posledných 60 rokov zaznamenali naši českí susedia, kde zomrelo šesť ľudí – päť seniorov a jeden novorodenec. Počet prípadov na Slovensku tiež stúpa, podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva bolo k 24. júnu hlásených už 1290 prípadov a týždenne pribúdajú desiatky ďalších. Najviac infikovaných je v severných okresoch Námestovo a Dolný Kubín, ale aj v okresoch Tvrdošín a v strede Slovenska.
Hygienici dlhodobo varujú, že najohrozenejší sú novorodenci a dojčatá, ktoré ešte neukončili základnú očkovaciu schému, a staršie deti, u ktorých je očkovanie kontraindikované. Druhou rizikovou skupinou môžu byť dospelí s chronickými ochoreniami pľúc, u ktorých imunita po očkovaní postupne vyprcháva, uviedol MUDr. Ivan Bakoss z odboru imunizácie Úradu verejného zdravotníctva SR.
Čierny kašeľ sa často začína ako bežné prechladnutie. Symptómy môžu zahŕňať nádchu, nízku horúčku, únavu a mierny kašeľ, ktorý sa časom zhoršuje. Kašeľ môže trvať niekoľko týždňov, niekedy až 10 týždňov alebo dlhšie. U dospelých, ktorí už boli očkovaní alebo prekonali infekciu, sú príznaky často menej závažné.
Príznaky čierneho kašľa u dospelých môžu zahŕňať:
- dlhotrvajúce ťažké záchvaty kašľa, po ktorých nasleduje lapanie po dychu,
- vracanie po záchvatoch kašľa,
- vyčerpanie po záchvatoch kašľa.
Typickým príznakom je aj vysoký sipot pri dýchaní po silnom záchvate kašľa, ktorý však u dospelých môže chýbať.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)