Problémy s erekciou sú veľmi citlivé témy a muži o nich neradi hovoria. S dočasnou či čiastočnou erektilnou dysfunkciou sa ale počas života stretne väčšina mužov. Medzi časté príčiny porúch erekcie patrí kardiovaskulárne ochorenie, cukrovka, fajčenie a nadmerné pitie alkoholu, užívanie drog, obezita, operácia v oblasti malej panvy či psychické problémy, informuje web zdravi.euro.cz. Dajú sa liečiť kauzálne alebo symptomaticky, čo zahŕňa napríklad užívanie liekov na podporu erekcie či použitie vákuových púmp.
Čo je porucha erekcie?
Porucha erekcie, odborne nazývaná ako erektilná dysfunkcia (ED), je trvalá či dočasná neschopnosť udržať erekciu v dostatočnej tuhosti a dostatočne dlhú dobu potrebnú pre kvalitný pohlavný styk. S týmto problémom sa stretávajú najčastejšie muži starší ako 50 rokov, ale nie je žiadnou vzácnosťou, že sa niekedy objavujú erektilné dysfunkcie u mladých jedincov.
Problémy s dosiahnutím erekcie síce nie sú život ohrozujúce, ale môžu súvisieť s kardiovaskulárnymi chorobami a cukrovkou. Výskyt erektilnej dysfunkcie by sa preto nemal bagatelizovať, najmä ak je náhly, opakovaný alebo trvalý. Opomenúť nemožno ani negatívne dopady na psychické zdravie a kvalitu života. Poruchy erekcie môžu mužom výrazne znižovať sebavedomie, spôsobovať pocity hanby a podnecovať vznik depresií.
Erektilná dysfunkcia: príčiny
Medzi najbežnejšie príčiny porúch erekcie patria:
- ateroskleróza,
- cukrovka,
- vysoký krvný tlak,
- fajčenie,
- užívanie drog,
- nadmerné pitie alkoholu,
- obezita,
- nedostatok pohybu,
- nedostatok pohlavných hormónov,
- poruchy štítnej žľazy,
- neurologické poruchy (diabetická neuropatia, roztrúsená skleróza, poranenie miechy),
- operácie v oblasti panvy (časté sú erektilná dysfunkcia po operácii prostaty),
- pečeňové ochorenie.
Vo vyššom riziku sú teda diabetici, kardiatici, fajčiari a pacienti, ktorí prekonali operácie prostaty či hrubého čreva. Kvalitu erekcie môžu navyše negatívne ovplyvňovať aj niektoré lieky:
- lieky na vysoký krvný tlak (diuretiká, ACE-inhibítory, β-blokátory),
- antidepresíva,
- anxiolytiká,
- neuroleptiká,
- antiepileptiká,
- antihormóny využívané na liečbu rakoviny prostaty,
- antiarytmiká,
- antihistaminiká,
- opiáty,
- myorelaxancia.
V čase pandémie COVID-19 mnoho ľudí zápasilo s nepríjemnými následkami tohto ochorenia. Koronavírus má totiž negatívny vplyv na celý organizmus a spôsobuje problémy s obehovým systémom, čo môže u niektorých mužov viesť k poruchám v intímnej oblasti. Poruchy erekcie po covide môžu súvisieť aj so silným stresom a úzkosťami, ktoré počas pandémie mnoho ľudí zažívalo, a celkovým zhoršením zdravotného stavu v dôsledku prekonanej infekcie.
Podľa odhadov odborníkov je až 80 % prípadov erektilných dysfunkcií založených na fyziologických príčinách. Zvyšných 20 % súvisí s psychologickými problémami. Tzv. psychogénna erektilná dysfunkcia sa objavuje skôr u mužov v mladšom veku. Chronický stres, úzkosti, depresia, únava, vysoké pracovné nasadenie i problémy vo vzťahoch môžu negatívne pôsobiť na schopnosť dosiahnuť erekciu.
Erektilná dysfunkcia: liečba
(Článok pokračuje na ďalšej strane)