Stálice aj nové prírastky. Na operačný systém Android, ktorý využívajú smartfóny a počítačové tablety, útočí celý rad škodlivých kódov. Portál novinky.cz uvádza desať nepozvaných návštevníkov je ale najhorších, pretože ich kyberútočníci využívajú pri svojich nájazdoch najčastejšie. Používatelia by si preto na ne mali dať dobrý pozor.
Dlhodobo je najrozšírenejším škodlivým kódom na platforme Android malware Andreed. Tento adware sa podľa antivírusovej spoločnosti Eset najčastejšie šíri prostredníctvom upravených aplikácií, ktoré si užívatelia môžu stiahnuť z neoficiálnych obchodov. V uplynulom mesiaci naň napríklad používatelia mohli naraziť predovšetkým vo falošných hrách.
Videohry nevolia útočníci náhodou, využívajú to, že prichádzajú prázdniny. „Letné obdobie býva pre používateľov všeobecne viac nebezpečné, a to preto, že vplyvom letných dovoleniek, výletov a viac priestoru na voľnočasové aktivity môžu poľaviť vo svojej ostražitosti voči nástrahám digitálneho sveta,“ varoval Martin Jirkal, vedúci analytického tímu v pražskej pobočke Esetu.
„Opakovane v tomto období tiež pozorujeme, že kyberbezpečnostné riziká sa nevyhýbajú ani deťom. Tie budú mať s príchodom prázdnin aj väčší priestor na to, aby povinnosti vymenili práve napríklad za hranie hier. Adware je potom pre zacielenie na deti ideálny. Po stiahnutí do zariadenia sa môže správať veľmi nenápadne a prejaviť sa až po čase. Vyskakujúce agresívne reklamy ale medzitým môžu ponúkať používateľom nebezpečné odkazy. Ak na ne kliknú, môžu sa dostať na nebezpečné a podvodné webové stránky. S príchodom letných prázdnin je tak určite vhodné deti poučiť o týchto rizikách,“ doplnil Jirkal.
Andreed patrí medzi škodlivé kódy typu adware. Útočníci sa teda prostredníctvom neho nesnažia ukradnúť žiadne citlivé dáta, ale na napadnutom stroji zobrazujú práve nadmerne reklamu, z čoho následne profitujú.
Rozhodne to však neznamená, že adware je v tomto porovnaní bez rizika. „Nevyžiadaná agresívna reklama môže fungovať ako prostredník medzi nami a závažnejšími typmi škodlivých kódov. Reklamné odkazy nás totiž môžu odviesť na webové stránky, na ktorých môžeme do zariadenia stiahnuť nebezpečnejší malware,“ varoval bezpečnostný expert.
Zákerný bankový trójsky kôň
(Článok pokračuje na ďalšej strane)