Nad Slovenskom bolo možné pozorovať vzácne svietiace oblaky. V nedeľu večer sa nám tak naskytol jav typický pre obdobie letného slnovratu, ktorý bol viditeľný od západu na východ.
Nočnú oblohu na celom Slovensku rozžiarili nočné svietiace oblaky (Noctilucent clouds), ktoré boli viditeľné od Bratislavy až po Sninu. Aj vďaka tomu je k dispozícii množstvo krásnych záberov, píše portál imeteo.sk.
Čo sú nočné svietiace oblaky?
Nočné svietiace oblaky, alebo nočné svetelné oblaky, sú unikátnym atmosférickým javom, ktorý sa vyskytuje prevažne vo vysokých zemepisných šírkach počas letných mesiacov. Tieto oblaky sa nachádzajú v mezosfére, tretej vrstve zemskej atmosféry, vo výškach približne 76 až 85 kilometrov.
Mezosféra je veľmi chladná, s teplotami klesajúcimi až na -120 °C. Napriek riedkemu vzduchu v takýchto výškach je tu prítomné malé množstvo vodnej pary, ktorá je nevyhnutná na tvorbu ľadových kryštálov tvoriacich nočné svietiace oblaky. Drobné prachové častice, často pochádzajúce z meteoritov alebo sopečnej činnosti, slúžia ako jadrá, okolo ktorých sa môže vodná para kondenzovať. Tieto častice poskytujú povrchy potrebné na formovanie ľadových kryštálov.
Najčastejšie sú pozorované v polárnych oblastiach počas leta. V poslednom čase sú, zrejme aj pre klimatické zmeny, viditeľné čoraz častejšie aj v našich končinách.
V tomto období sa nižšia atmosféra ohrieva, čo spôsobuje, že mezosféra je ešte chladnejšia v dôsledku zvýšeného vzostupného pohybu vzduchu, čím sa zlepšujú podmienky pre tvorbu ľadových kryštálov. Nočné svietiace oblaky sú viditeľné v noci, pretože sú dostatočne vysoko na to, aby zachytili slnečné svetlo, aj keď je slnko pod horizontom. Toto osvetlenie im dodáva charakteristický jasný, modrastobiely vzhľad na tmavej nočnej oblohe.