Krvný test s umelou inteligenciou môže odhaliť Parkinsonovu chorobu niekoľko rokov pred jej nástupom, tvrdia vedci v novej štúdii. V zdravotníctve by vraj mohol byť dostupný do dvoch rokov. Informuje web CNN Prima news.
Vedci tvrdia, že krvný test využívajúci umelú inteligenciu dokáže predpovedať, u koho sa Parkinsonova choroba prejaví, a to až sedem rokov predtým, než sa objavia jej prvé príznaky. Test je navrhnutý tak, aby fungoval na zariadení, ktoré sa už nachádza v mnohých laboratóriách. Ak bude overený na širokej populácii, mohol by byť v zdravotníctve k dispozícii do dvoch rokov.
Vyliečenie Parkinsonovej choroby nie je v súčasnej dobe možné. Existujú iba prostriedky, ktoré umožňujú zmierniť priebeh choroby.
Presný prediktívny test by ale umožnil identifikovať ľudí, ktorí by mali prospech z klinických štúdií liečby zameranej na spomalenie alebo zastavenie choroby, informoval britský web The Guardian.
„Musíme sa k ľuďom dostať skôr, ako sa u nich objavia príznaky. Vždy je lepšie robiť skôr prevenciu ako liečbu,“ povedal vedúci autor štúdie z UCL Great Ormond Street Institute of Child Health Kevin Mills.
Parkinsonova choroba je najrýchlejšie rozširujúcim sa neurodegeneratívnym ochorením na svete, čo je dané predovšetkým starnutím populácie
Touto poruchou trpí viac ako 10 miliónov ľudí na celom svete. Je spôsobená hromadením bielkoviny zvanej alfa-synukleín, ktorá poškodzuje alebo ničí nervové bunky produkujúce dôležitú látku dopamín v časti mozgu zvanej substantia nigra.
Ľudia, u ktorých sa Parkinsonova choroba rozvinie, môžu pociťovať problémy s pohybom a svalovú stuhnutosť, ale aj problémy s rovnováhou, pamäťou, závratmi a bolesťami nervov.
Algoritmus strojového učenia
Pri vývoji testu použili vedci z UCL a univerzity v Göttingene algoritmus strojového učenia, aby u pacientov s Parkinsonovou chorobou rozpoznali charakteristický vzorec ôsmich krvných bielkovín.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)