Kliešťová encefalitída a lymská borelióza sú dve infekčné ochorenia prenášané kliešťami, ktoré môžu mať závažné zdravotné následky. Napriek tomu, že majú niektoré spoločné rysy, existujú medzi nimi významné rozdiely. Najmä v príznakoch, diagnostike a prevencii. V článku sa zameriame na kľúčové rozdiely medzi týmito dvoma chorobami, ich príznaky, spôsoby prenosu a možnosti prevencie.
Kliešťová encefalitída
Kliešťová encefalitída je vírusové ochorenie spôsobené vírusom kliešťovej encefalitídy (TBEV). Tento vírus je prenášaný predovšetkým kliešťami rodu Ixodes. Ochorenie sa vyskytuje hlavne v strednej a východnej Európe a v Ázii.
Príznaky kliešťovej encefalitídy:
Prvá fáza: Príznaky sa objavujú obvykle 7 až 14 dní po prisatí infikovaného kliešťa. Prvá fáza pripomína chrípku a zahŕňa horúčku, únavu, bolesti hlavy, svalov a kĺbov.
Druhá fáza: Po niekoľkodňovom zlepšení môže dôjsť k rozvoju druhej fázy, ktorá postihuje centrálny nervový systém. Príznaky zahŕňajú vysokú horúčku, silné bolesti hlavy, stuhnutosť šije, poruchy vedomia, zmätenosť, v závažných prípadoch zápal mozgu a miechy (encefalitída, meningitída).
Lymská borelióza
Lymská borelióza je bakteriálna infekcia spôsobená baktériou Borrelia burgdorferi. Infekcia je prenášaná kliešťami, predovšetkým Ixodes scapularis v Severnej Amerike a Ixodes ricinus v Európe.
Príznaky lymskej boreliózy:
(Článok pokračuje na ďalšej strane)