Znečistenie ovzdušia má čoraz väčší vplyv na ľudské zdravie a stalo sa po vysokom krvnom tlaku druhým najčastejším faktorom, ktorý prispieva k úmrtiam.
Uvádza to správa, ktorú zverejnil americký výskumný ústav Health Effects Institute (HEI). Okrem iného z nej vyplýva, že kvôli zlému vzduchu denne vo svete umiera skoro dvetisíc detí mladších ako päť rokov, píše portál ČT 24.
Analýza je založená na dátach o úmrtnosti vo svete za rok 2021, ktoré zhromaždil Inštitút na meranie a vyhodnocovanie zdravia (IHME) pri Washingtonskej univerzite. Podľa autorov bolo v tomto roku po celom svete so znečistením ovzdušia spojených 8,1 milióna úmrtí, z toho viac ako sedemstotisíc prípadov tvorili deti mladšie ako päť rokov.
Aj v tejto vekovej skupine bolo znečistenie druhou najväčšou hrozbou pre zdravie, hneď za podvýživou, uvádza HEI. Naprieč globálnou populáciou podľa ústavu vplyv zlého vzduchu predstihol škodlivé stravovacie návyky a užívanie tabaku, pričom viac úmrtí mal na svedomí iba vysoký krvný tlak.
Dáta z roku 2021 „naznačujú, že takmer každý človek na Zemi dýcha každý deň nezdravú mieru znečistenia“, napísal inštitút sídliaci v Bostone, ktorý svoje hodnotenie vypracoval v spolupráci s Detským fondom OSN (UNICEF). Viac ako deväťdesiat percent úmrtí spojených s kvalitou vzduchu je podľa autorov pripisovaných jemným prachovým časticiam známym ako PM2,5.
Tieto častice sa uvoľňujú pri spaľovaní uhlia, ropy alebo plynu, teda fosílnych palív, ktoré zároveň prispievajú k otepľovaniu klímy. Ich neviditeľné zvyšky sa usadzujú v pľúcach a môžu sa dostať do krvného obehu. Podľa The Guardian ich doterajšie zistenia vedcov spájajú s ochoreniami pľúc aj srdca, ako aj s mozgovými mŕtvicami, demenciou a potratmi.
Častice PM2,5 sú jedným z terčov novej legislatívy prijatej na úrovni Európskej únie, ktorá sprísňuje k roku 2030 limity pre rôzne druhy znečistenia vzduchu. EÚ pritom odhaduje, že v 27 členských štátoch znečistenie ovzdušia každý rok spôsobí skoro tristo tisíc predčasných úmrtí.