Lieková interakcia, kedy niektoré lieky vo vzájomnej kombinácii môžu reagovať a spôsobovať problémy, je známa. Menej známe je zistenie, že negatívny vplyv na účinky liekov môžu mať aj bežné potraviny a nápoje.
Pri požívaní liekov je najdôležitejšie nepodceňovať príbalový leták, málokto ho však číta, informuje portál idnes.cz. Väčšina ľudí ho okamžite vyhodí do odpadkového koša, čo je veľká chyba. Je v ňom totiž uvedené, ako liek užívať a s čím ho nekombinovať.
Veľa záleží, či je liek užívaný nalačno, počas jedla alebo po ňom. Lieky, ktoré chorý prehltne, sa nevstrebávajú v jeho žalúdku. Rovnako ako živiny zo stravy sa vstrebávajú až v tenkom čreve, odkiaľ sa dostávajú do krvného obehu. Jedlo môže preto ovplyvniť ich vstrebávanie a tým aj ich účinok.
Je ich niekoľko druhov. Niektoré lieky v kombinácii s určitými potravinami úplne strácajú svoj účinok. Iné potraviny zvyšujú alebo naopak znižujú účinok liekov. Nejde pritom iba o známy grapefruit a ľubovník, ktoré účinky liekov zvyšujú. Iné kombinácie potravín a liekov spomaľujú alebo zrýchľujú vylúčenie liekov z tela.
Niektoré lieky sa v kombinácii s konkrétnymi potravinami či nápojmi vyzrážajú do nevstrebateľnej látky, ktorá je vylúčená z tela von. Takáto situácia nastane, ak napríklad niekto zapije čiernym čajom lieky používané pri ochorení štítnej žľazy. Rovnaký vplyv má mlieko na niektoré antibiotiká.
Stratu účinku liekov môžu spôsobiť aj niektoré doplnky stravy. Ide predovšetkým o psyllium a prípravky obsahujúce chia semienka. Psyllium i chia semienka na seba naviažu liek, ktorý je následne z tela vylúčený bez toho, aby došlo k jeho vstrebaniu. Výsledkom je úplná strata jeho účinku.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)