Astronómom sa podarilo zachytiť neobvyklý moment. Zaznamenali totiž prebudenie čiernej diery v strede galaxie SDSS1335+0728. Niečo podobné by sa podľa vedcov mohlo stať aj v strede našej galaxie.
Galaxia, ktorú vedci niekoľko rokov sledovali, náhle začala žiariť. Zobudila sa v nej totiž čierna diera. Astronómom sa ju podarilo zaznamenať a snímky zverejnili v časopise Astronomy & Astrophysics a v tlačovej správe o tom informovalo Európske južné observatórium (ESO).
„Predstavte si, že roky pozorujete vzdialenú galaxiu, ktorá sa zdá byť pokojná a neaktívna,“ povedala Paula Sánchez Sáezová, astronómka z nemeckej ESO a hlavná autorka štúdie. „Zrazu sa v jej jadre začnú diať dramatické zmeny jasnosti, ktoré sa nepodobajú žiadnym doteraz pozorovaným udalostiam,“ dodala.
Práve to sa stalo pri jadre galaxie SDSS1335+0728. Niečo podobné by sa navyše podľa vedcov mohlo odohrať aj v stredu našej galaxie.
Galaxia SDSS1335+0728 teraz vyžaruje oveľa viac svetla v ultrafialovej, optickej a infračervenej oblasti ako pred štyrmi rokmi. Tento rok vo februári navyše začala vyžarovať röntgenové žiarenie.
„Takéto správanie nemá obdoby,“ poznamenala Sánchez Sáezová, ktorá tiež pôsobí na Millennium Institute of Astrophysics (MAS) v Čile.
„Najlepšou možnosťou, ako vysvetliť tento jav, je, že vidíme, ako jadro galaxie začína byť aktívne,“ oznámila spoluautorka Lorena Hernández Garcíová z MAS a univerzity vo Valparaíse v Čile. „Ak to tak je, bolo by to prvýkrát, čo vidíme aktiváciu masívnej čiernej diery v reálnom čase,“ dodala.
Vedci vďaka tomu zisťujú, ako čierne diery fungujú. Navyše vďaka tomu vie viac o možnej budúcnosti Mliečnej dráhy. Čierna diera Sagittarius A* v jej strede sa totiž môže prebudiť úplne rovnako. Ako je to pravdepodobné, ale zatiaľ astronómovia nevedia.
„Takže nám nič nehrozí a ak sa aktivuje, slnečnej sústave sa pravdepodobne nič nestane, pretože sme veľmi ďaleko od stredu galaxie,“ upokojila Sáezová.