Rozmanitosť ustupuje jednotvárnosti, ukazuje výskum o prírode v Európe

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: Pixabay)

Rozmanitosť rastlín v európskych lesoch, mokradiach a na lúkach rýchlo ustupuje jednotvárnosti. Je za tým najmä činnosť človeka.

Dlhodobý trend potvrdzujú údaje, ktoré zhromaždili botanici z Masarykovej univerzity v Brne v spolupráci s viac ako 250 vedcami z väčšiny európskych krajín. Ide o doposiaľ najrozsiahlejší súbor dát, ktorý umožňuje hodnotiť zmeny flóry, vegetácie a biotopov naprieč kontinentom, informuje portál ČT 24.

Výsledky ukazujú výrazné zmeny k horšiemu napríklad v európskom vnútrozemí. Nížinné lesy sú hustejšie a tienistejšie ako predtým, preto miznú z podrastu svetlomilné druhy rastlín. Mokrade a rašeliniská sú odvodnené alebo vyschli a stratili svoje špecializované druhy. Na mnohých lúkach a pastvinách skončilo hospodárenie, čo viedlo k zarastaniu vysokými trávami a krovinami.

„Všeobecne z krajiny miznú špecializované druhy viazané len na určité biotopy, a naopak sa šíri niekoľko málo druhov schopných rásť v mnohých rôznych biotopoch. Miznú rozdiely, zväčšuje sa jednotvárnosť,“ upozornil Milan Chytrý z Ústavu botaniky a zoológie Prírodovedeckej fakulty Masarykovej univerzity.

Európska agentúra pre životné prostredie požiadala pred časom odborníkov z univerzity, aby pripravili celoeurópsku analýzu zmien diverzity rastlín a kvality prírodných biotopov. „Zistili sme ale, že to nemožno urobiť kvôli nedostatku dát. Oslovili sme preto stovky botanikov a rastlinných ekológov z celej Európy so žiadosťou o poskytnutie dát do databázy, ktorú sme nazvali ReSurveyEurope,“ popísal Chytrý.

Brňania spolupracovali s kolegami z Viedne, Halle v Nemecku a Wageningene v Holandsku. Snažili sa zhromaždiť dostupné údaje o výskumoch diverzity opakovaných na rovnakom mieste v rôznych časoch. V databáze sú teraz údaje z viac ako 85 tisíc lokalít. „Najstarší záznam je z roku 1911 a pochádza zo švajčiarskych Álp,“ priblížila manažérka databázy Ilona Knollová.

Jedny z najväčších negatívnych zmien, ktoré databáza zdokumentovala, postihli biotop prímorských dún. Obrovské plochy zanikli kvôli stavbe hotelov a ďalších rekreačných zariadení. Na zvyšku sa šíria invázne druhy, napríklad juhoafrické kosmatcovníky.

„Tieto sukulenty sa začali v južnej Európe pestovať ako okrasné rastliny, ale často sa rozšíria na duny, ktoré zarastú a úplne zmenia spoločenstvo pôvodných druhov,“ vysvetlila talianska botanička Marta Gaia Sperandiiová, ktorá prišla do Brna na dvojročný výskumný pobyt, aby mohla dáta podrobne analyzovať.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie