Že je zelenina spolu s ovocím a ďalšími zdravými produktmi dôležitou súčasťou jedálnička, je nespochybniteľný fakt. Popri veľkom množstve vitamínov sú rôzne druhy zeleniny aj vhodné ako prevencia mnohých zdravotných neduhov. Medzi také patrí aj cibuľa, ktorá dokáže podľa zistení znižovať hladinu cukru v krvi.
Keď sa povie cukrovka, nemusíš byť lekár, aby si hneď vedel/a, že ide o chorobu, ktorá ti dokáže veľmi znepríjemniť život. V poslednej dobe sa stále viac hovorí o tzv. cukrovke druhého typu, ktorá predstavuje väčšinu prípadov (popri cukrovky prvého typu alebo napríklad tehotenskej) a ktorej výskyt stále stúpa.
A to prevažne v spojení s nezdravým štýlom života – zlým stravovaním, nedostatočným pohybom atď. Telo pri nej nie je schopné produkovať dostatok inzulínu z pankreasu na reguláciu cukru v krvi, čím sa jeho hladina zvyšuje.
A práve v znížení hladiny cukru v krvi môže podľa odborníkov pomôcť aj tak obyčajný druh zeleniny, ako je cibuľa.
Z výsledkov štúdie, ktoré boli prezentované na 97. výročnom stretnutí endokrinologickej spoločnosti v americkom San Diegu v roku 2015, jasne vyplynulo, že extrakt z cibule dokázal v spojení s liekom metformín (užívaný pri liečbe cukrovky u ľudí s nadváhou) u potkanov výrazne znížiť uvedenú hladinu cukru v krvi, a to až o polovicu.
„Cibuľa je lacná a dostupná a využíva sa ako doplnok stravy. Má ale aj veľký potenciál ako liečebný prostriedok u pacientov s cukrovkou,“ uviedol pre server Independent vedúci štúdie Anthony Ojieh z Delta State University v nigérijskom meste Abraka.
Trom skupinám potkanov s lekársky vyvolaným diabetesom boli počas výskumu podávané rôzne dávky cibuľového extraktu, aby sa zistilo, či to zvýši účinnosť spomínaného podávaného lieku. Dávky predstavovali 200, 400 a 600 mg na kilogram hmotnosti. Podobné dávky podali vedci aj tzv. nediabetickým myšiam s normálnou hladinou cukru v krvi.
U potkanov-diabetikov, ktorým boli podávané dávky 400 a 600 mg, dokázali vedci znížiť hladinu cukru v krvi o 35 až 50 percent v porovnaní s východiskovou hladinou. U rovnakých skupín dokázal cibuľový extrakt znížiť aj hladinu cholesterolu.
V štúdii sa tiež zistilo, že cibuľový extrakt viedol k nárastu hmotnosti u nediabetických potkanov, u diabetických však nie.
„Cibuľa nemá vysoký obsah kalórií. Zdá sa však, že zvyšuje rýchlosť metabolizmu a tým zvyšuje chuť do jedla. Stále však musíme podrobne preskúmať mechanizmus, ktorý vedie k zníženiu hladiny cukru v krvi. Presné vysvetlenie, prečo sa tak deje, zatiaľ nemáme,“ uzavrel Ojieh.