Možno sa ho dočkáme aj na Slovensku, prvé výsledky štvordňového pracovného týždňa však prichádzajú z Británie.
Táto nedávna štúdia naznačuje, že zavedenie štvordňového pracovného týždňa by mohlo byť prínosom pre spoločnosti aj zamestnancov, informuje portál karierainfo.zoznam.sk. Po ročnom testovaní, do ktorého sa zapojilo 61 britských firiem, sa 89 % z nich rozhodlo pokračovať v štvordňovom modeli. Štúdia zistila vyššiu efektivitu, spokojnejších zamestnancov a nižšiu mieru fluktuácie.
Štúdia, ktorú uskutočnili spoločnosti Autonomy, 4-Day Week Campaign a 4-Day Week Global, zahŕňala splnenie 100 % bežnej pracovnej náplne za 80 % pracovného času, čo viedlo k 32-hodinovému pracovnému týždňu bez zníženia mzdy. Polovica spoločností sa rozhodla natrvalo zaviesť štvordňový pracovný týždeň a 89 % spoločností pokračovalo v tejto štruktúre ďalší rok.
Podľa prieskumov 100 % zúčastnených manažérov a generálnych riaditeľov uviedlo pozitívny vplyv na svoje organizácie. Okrem toho 82 % spoločností uviedlo pozitívny vplyv na pohodu zamestnancov, 50 % zaznamenalo zníženie fluktuácie a 32 % zlepšený nábor zamestnancov.
Zamestnanci tiež zaznamenali prínosy vrátane zlepšenia fyzického a duševného zdravia, rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom a spokojnosti so životom. Prieskum ukázal, že 58 % verejnosti očakáva, že štvordňový pracovný týždeň sa do roku 2030 stane štandardom.
Na medzinárodnej úrovni niektoré krajiny zaviedli pokusy alebo zákony týkajúce sa štvordňového pracovného týždňa vrátane Belgicka, Španielska, Islandu a Južnej Afriky.Pretrvávajú však problémy pri zavádzaní štvordňového pracovného týždňa vo všetkých odvetviach, najmä v odvetviach s nízkymi mzdami.