Liek na cukrovku spôsobil ošiaľ a kupujú si ho najmä tí, ktorí chcú schudnúť. Hoci je na predpis, ľudia ho na internete nelegálne predávajú za stovky eur. Avšak, kupovať lieky na internetových bazároch môže byť nebezpečné, upozorňujú odborníci. Píše portál noviny.sk.
Veľmi obľúbený sa stal liek na cukrovku, po tom, čo sa zistilo, že pomáha pri chudnutí. Ponúk na internete, kde si predajcovia za liek na predpis pýtajú stovky eur, je priveľa.
Popularita lieku najskôr narástla v zahraničí. Sociálne siete sú plné videí, kde ľudia zverejňujú svoje premeny.
U nás ho lekári predpisujú pacientom s cukrovkou 2. typu. Potláča chuť do jedla a jeho vedľajším účinkom je úbytok hmotnosti. No kupovať si ho iba s účelom chudnutia je podľa diabetológa hazardovanie so zdravím.
„Užívanie a všetky veci okolo toho nemá vysvetlené, nemá to odkonzultované a hlavne takúto liečbu nemôže užívať dlhodobo. Preto sú stanované indikačné kritériá, kto môže a kto nemôže užívať,“ hovorí Viliam Vaník, diabetológ z Nemocnice armádneho generála L. Svobodu vo Svidníku.
Kupovať lieky z druhej ruky neodporúčajú ani lekárnici. Navyše, takýto predaj je aj nelegálny, cez internet sa môžu predávať len také lieky, ktoré sú u nás voľnopredajné.
„Videli sme niektoré obrázky, ktoré kolujú internetom, a to, čo, je odfotené, ani nezodpovedá tomu, ako vyzerá liek, a ako vyzerá to balenie,“ tvrdí Miroslava Snopková, viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory.
Nebezpečné môže byť aj samotné podanie lieku. Vpichuje sa ihlou pod kožu. „Nejde o krém alebo masť, ktorá vám maximálne urobí prejav na koži. Ale vpichnete si to do organizmu a organizmus môže na to rôzne zareagovať, pokiaľ nie je pacient pod lekárskym dohľadom,“ varuje Snopková.
Nesprávne užívanie môže podľa diabetológov vyvolať aj život ohrozujúce stavy ako pokles hladiny cukru v krvi, zrýchlený pulz či zápal pankreasu.