Najobľúbenejšia prázdninová destinácia s teplým morom? Pre Slovákov je to už desaťročia chorvátsky Jadran. Aká cesta čaká tento rok slovenských vodičov?
Je to rituál. Natankovať až po okraj, pri pokladni kúpiť rakúsku diaľničnú známku. Vyrážame na cestu do Chorvátska, ktorú tento rok v rôznych podobách absolvuje takmer pol milióna obyvateľov Slovenskej republiky.
Prvá veľká tohtoročná novinka sa týka rakúskych diaľnic. V tomto roku je možné si zaobstarať jednodňovú diaľničnú známku. Pre osobné autá aj obytné vozidlá do 3,5 tony – a tých je prevažná väčšina – vyjde na 8,60 euro, čo je výhodnejšie pre tranzitujúcich turistov. Desaťdňová známka ponovom vyjde na 11,50 eur.
Naším cieľom je polostrov Istria. Každý kilometer rýchlej cesty sa počíta a vieme, že v Rakúsku prespíme, takže si kupujeme pomocou platobnej karty desaťdňovú známku.
Volíme trasu po diaľnici A10, ktorá pretína Rakúsko a ponúka aj na konci mája výhľady na zasnežené vrcholky hôr. Za Salzburgom si jej stavitelia pomohli sériou tunelov, ktoré v súčasnosti prechádzajú rekonštrukciou. Doprava je tak vždy zvedená do jedného pruhu a rýchlostné obmedzenie drží ručičku tachometra na ryske 80 kilometrov za hodinu.
Rakúšania však sľubujú, že opravu diaľnice na začiatku júla prerušia a dopravu vrátia do oboch smerov. Ak sa tak nestane, bude to veľký problém.
Pred vjazdom do Taurského tunela, za ktorý sa platí zvláštne mýto 13,50 eur, stojí nekonečný had áut, obytných dodávok a nákladiakov.
Slovinsko elektronicky
Slovinci zrušili diaľničné známky už pred troma rokmi a mýto digitalizovali. Na nákup diaľničnej známky stačí internet v mobile a platobná karta. Krajina neponúka kratšiu diaľničnú známku ako na týždeň. Pretože sa budeme vracať až za viac ako dva týždne, volíme jej mesačnú verziu. Vyjde na 32 eur.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)