Víťazkou súťaže National American Miss sa stala Sara Millikenová. 23-ročná žena bola zvolená kráľovnou krásy aj napriek tomu, že je morbídne obézna. Váži viac ako 150 kilogramov. Podľa kritikov je problematické a nevhodné normalizovať a propagovať obezitu, ktorá so sebou nesie vážne zdravotné riziká.
Bezprostredne po tom, čo plus size modelka Sara Millikenová vyhrala súťaž krásy, jej nadšenie a radosť z víťazstva, o ktoré sa usilovala osem rokov, uťali stovky negatívnych komentárov. V tých sa ľudia žene pod jej videami a fotkami vysmievajú.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
„Ja sa z toho možno dokážem rýchlo otrepať, ale pre ostatné obete kyberšikany to nie je vždy také ľahké. Uvedomte si, že niektorých ľudí vaše zlé poznámky navždy poznamenajú a budú na nich myslieť do konca života. Buďme prosím k sebe vzájomne láskavejší,“ odkázala víťazka súťaže National American Miss.
Podľa kritikov morbídne obéznej víťazky je problematické hlavne to, že usporiadatelia súťaže a porota, ktorá rozhodla o výsledkoch, normalizuje veľmi nebezpečný zdravotný stav, ktorý značne zvyšuje riziko srdcovo-cievnych chorôb, rakoviny a ďalších ochorení.
Silná kritika je podľa nich v tomto prípade rozhodne na mieste. „Obezita je veľmi závažný problém súčasnosti, to snáď vidí každý. Počet morbídne obéznych ľudí závratne stúpa. Niektorí jedinci, a to hlavne v Spojených štátoch, sú dnes úplne príšerne vyžratí, zatiaľ čo ďalší umierajú v inom kúte sveta od hladu. Prečo navyše takto oslavovať a propagovať niečo, čo je zo zdravotného hľadiska naozaj zlé? Toto má byť vzor pre dnešné mladé ženy?“ pýta sa jeden z používateľov v komentároch na profile Sary Millikenovej.
Mnohí s ním súhlasia. „Ide o súťaž krásy. Voľbou Sary Millikenovej ako Miss Alabama teda vlastne porotcovia celému svetu hovoria, že morbídna obezita je krásna. To môže samozrejme byť vec osobného názoru a vkusu, ale bohužiaľ si musia uvedomiť, že tým ovplyvňujú aj verejnú mienku, a to veľmi zlým smerom. Niektorí ľudia kvôli tomu budú obezitu normalizovať. Obezita je choroba, ktorá so sebou prináša problémy a komplikácie. Nielen fyzické, ale aj psychické. Chorobu predsa netreba oslavovať,“ píše ďalší.
Podľa usporiadateľov súťaže je možné súťaže krásy všeobecne kritizovať za ich uctievanie povrchnej dokonalosti a idealizáciu ľudského tela. Zaužívané stereotypy ženskej krásy chceli podľa všetkého svojou voľbou nabúrať, podľa odborníkov však nerozumne zašli do opačného extrému a označujú za krásne niečo, čo je nezdravé.