Dida Mozoláková je bylinkovou expertkou, influencerkou a svojou fantáziou a netradičnými nápadmi zoznamuje Slovákov so skrytou silou divokých byliniek. Nebojí sa experimentovať, je dokonca autorkou knihy Liečivá sila divokých byliniek a v jej receptoch nájdeme aj jahody so sedmokráskami či smrekové výhonky s čokoládou. S bylinkami je spojená odmalička, Slovensko považuje za bylinkový raj a nedá dopustiť na žihľavu, ktorá kraľuje v našich končinách. Ako nám sama prezradila, bylinky jej zlepšujú trávenie, zvyšujú energiu a vitalitu a vieme ich použiť nielen v kuchyni, ale aj na starostlivosť o pleť či vlasy.
Ako sa v čase vyvíjal váš vzťah k bylinkám? Prečo ste sa rozhodli venovať sa im takpovediac full-time?
Bylinky tvorili súčasť môjho života odmalička, a preto som ich aj vnímala ako našich malých pomocníkov. Ich silu a využitie som objavovala prirodzene a postupne, a tak sa menil aj môj vzťah k nim. Až keď som ich naplno zaradila do stravy, spojili sa mi všetky dieliky a ich potenciál som začala využívať naplno. Keď som ich menej známe využitie začala zdieľať s ľuďmi, úprimne, neverila som, že to niekoho bude zaujímať. Som rada, že sa ľudia vracajú späť k darom prírody, a preto som sa rozhodla, že sa im budem venovať naplno a nie iba ako hobby popri milióne iných vecí.
Na Instagrame máte 90-tisíc sledovateľov. Zažívame na Slovensku návrat k prírodnej medicíne?
Ťažko povedať, ale myslím si, že áno. Ľudia si čoraz viac uvedomujú, že musia prijímať zodpovednosť za svoje zdravie a podniknúť konkrétne kroky na zlepšenie. Hľadajú informácie, skúšajú nové veci a počúvajú svoje telo a to je prepojené s prírodou vrátane byliniek.
Slovensko je na bylinky bohaté, ktoré by mal poznať každý Slovák a prečo?
Áno, Slovensko je bylinkový raj a máme tu ozajstnú hojnosť. Kráľovnou divokých byliniek je určite pŕhľava – všestranná, univerzálna a dostupná. Obsahuje 6-krát viac vitamínu C ako citrón, množstvo železa a navyše prečisťuje krv. Ďalej aj obyčajná púpava je doslova zlato pre naše trávenie a prírodný doplnok vitamínu A. Kozonoha hostcová je zase burina zo záhrad, ktorá chutí ako petržlen, upravuje hladinu kyseliny močovej v krvi a pomáha aj pri DNE. Asi najznámejšou divokou jedlou bylinkou je medvedí cesnak, ktorý je zároveň aj prírodné antibiotikum.
Aké benefity vám osobne bylinky priniesli?
(Článok pokračuje na ďalšej strane)