Opustiť svet sociálnych médií je veľmi osobné rozhodnutie, ktoré môže byť nielen oslobodzujúce, ale zároveň aj výzvou pre niekoho, kto je od nich dlhodobo závislý. Uvoľňovanie dopamínu po každej reakcii na príspevok, ktorý postujete, je porovnateľné s účinkami heroínu na mozgové tkanivo. Preto sa závislosti na sociálnych sieťach tak ťažko zbavuje. Aj z toho dôvodu je dôležité starostlivo zvážiť svoje dôvody a dôsledne ich ctiť.
Platformy sociálnych médií sú dnes bežnou súčasťou našich životov. Postovanie, zverejňovanie príspevkov a lajkovanie je rovnako bežné ako prvý dúšok kávy.
Avšak tým, že neustále sledujeme, čo sa deje online, uniká nám realita. Tú neprežívame v celkovom kontexte toľko ako post kamarátky, ktorá nafotila západ slnka na Bali.
Podľa odborníkov je to dané tým, že naše mozgy sú naprogramované tak, aby sa na sociálne siete vracali. Sledovali príspevky aj komentáre pod nimi. „Sociálne médiá živia našu závislosť od dopamínových dávok,“ hovorí psychoterapeutka Diane Hillearyová. A dodáva: „Keď sa sieťou zbavíme, môže to spočiatku vyvolať pocity nudy, rozrušenie alebo pocity smútku či osamelosti, ktoré sme potláčali.“
Ide o to, že sociálne siete vyvolávajú ilúziu osobných spojení, zatiaľ čo pokračujú vo vytváraní algoritmov, ktoré odsúvajú naše osobnejšie intímne vzťahy na vedľajšiu koľaj s cieľom budovať viac a viac spojení. „Siete skrátka vytvárajú potrebu byť neustále v spojení a udržiavať tieto vzťahy, čo zvyšuje produkciu stresových hormónov a zvyšuje tak úzkostné a depresívne príznaky,“ vysvetľuje klinická psychologička a uznávaná špecialistka na prienik psychológie a technológií Lisa Strohmanová.
Mnoho ľudí si to síce uvedomuje, ale myšlienka na zmazanie všetkých alebo väčšiny účtov na sociálnych sieťach v nich môže zanechať pocit, že budú osamelí. Čo, samozrejme, nie je pravda.
Čo sa v skutočnosti stane, keď zo sietí zmiznete?
(Článok pokračuje na ďalšej strane)