Rakovina hrubého čreva je veľkým strašiakom. Toto neignoruj, môžeš si zachrániť život

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: FREEPIK/wavebreakmedia_micro, peoplecreations)

Rakovina hrubého čreva a konečníka alebo inak kolorektálny karcinóm je jednou z najčastejších onkologických diagnóz vo vyspelých štátoch sveta. Hoci sa týka predovšetkým ľudí starších ako 60 rokov, v poslednej dobe sa zvyšuje počet pacientov u výrazne mladších osôb. O to dôležitejšie je poznať prvotné príznaky, ktoré na chorobu môžu upozorniť.

Podľa najnovšej štúdie, v ktorej vedci preskúmali 81 vedeckých správ, patrí medzi najčastejšie počiatočné príznaky ochorenia, najmä u osôb mladších ako 50 rokov, krv v stolici, bolesti brucha a zmeny vo vyprázdňovaní (zápcha, hnačka alebo striedanie hnačky a zápchy).

Problém, bohužiaľ, je, že tieto príznaky možno ľahko zameniť za menej závažné stavy, a preto mnoho ľudí návštevu lekára odsúva. A keď už sa predsa len k nemu dostanú, stáva sa, že aj odborníci vzhľadom na nízky vek dotknutej osoby závažnosť stavu podcenenia. Aj to je dôvod, prečo je najmä u mladých ľudí diagnóza stanovená neskoro.

Najčastejšie príznaky kolorektálneho karcinómu

  • Krv v stolici
  • Zmeny vo vyprázdňovaní (zápcha a hnačka)
  • Kŕče v žalúdku, nadúvanie alebo nepohodlie
  • Nevysvetliteľná strata hmotnosti
  • Zvracanie
  • Únava

„Mladí pacienti sa dostavujú k lekárovi často až v treťom alebo štvrtom štádiu choroby, teda v okamihu, keď je liečba zložitejšia,“ upozorňuje odborníčka na kolaterálny karcinóm profesorka Yi-Qian Nancy You z University of Texas.

Preto dnes celý rad lekárov odporúča začať s preventívnym vyšetrením na rakovinu hrubého čreva už vo veku 45 rokov. Ľudia s genetickým rizikom by mali pravidelne podstupovať kolonoskopiu skôr.

Všeobecne totiž platí, že vyššie šance na úplné vyliečenie rakoviny majú tí, ktorým je choroba zachytená včas. Kolonoskopia je síce nepríjemné vyšetrenie, ale tá chvíľka nepohodlia za včasnú diagnózu rozhodne stojí. Čím neskôr k lekárovi prídete, tým náročnejšia vás čaká liečba, viac vedľajších účinkov a zároveň aj menšie nádeje na úplné vyliečenie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie