Dvojica Maďarov Tibor Kapu a Gyula Cserényi vycestuje na výcvik do Spojených štátov. Maďarsko totiž plánuje, že v budúcnosti sa jeden z nich stane v poradí druhým maďarským astronautom a bude pracovať na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Na celý program Hunor je zo štátneho rozpočtu vyčlenených v prepočte 99 miliónov dolárov, všímajú si novinky.cz.
Kapu je tridsaťjedenročný inžinier, ktorý pracoval vo farmaceutickom priemysle, ale zaoberal sa aj batériami hybridných automobilov a neskôr pracoval na vývoji radiačnej ochrany astronautov. Má za sebou 38 zoskokov padákom.
Jeho náhradníkom je tridsaťtriročný elektrotechnik Cserényi, ktorý zodpovedal za prevádzku vysokonapäťovej elektrickej siete v priemyselnom areáli firmy Robert Bosch. Aktívne sa venuje atletike.
Web Index.hu v tejto súvislosti cituje maďarského ministra zahraničia Pétera Szijjártóa, že z 240 uchádzačov boli vybraní dvaja najvhodnejší kandidáti. „Rozhodli sme sa spustiť ďalší národný výskumný program astronautov, ktorého cieľom bude ďalšie zlepšovanie rozvoja a úspechov maďarského vedeckého života,“ uviedol šéf maďarskej diplomacie.
Szijjártó doplnil, že záverečný výcvik v USA zaistí americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), respektíve súkromná spoločnosť Axiom Space. Tá uskutočňuje svoje misie na orbitálnej stanici v spolupráci s NASA, ktorá firme účtuje poplatky za využívanie ISS.
Ako potvrdil web Hungary Today, vybraní astronauti budú čoskoro vyslaní do Spojených štátov, kde podstúpia záverečnú fázu svojho výcviku na základe zmluvy práve s NASA aj Axiom Space.
Prvým a doteraz jediným maďarským kozmonautom je dnes sedemdesiatštyriročný bývalý vojenský pilot Bertalan Farkas, ktorý letel do vesmíru v roku 1980 v rámci programu Interkozmos. Veliteľom letu bol Valerij Kubasov a spolu s Farkasom sa na kozmickej lodi Sojuz 36 spojili s orbitálnou stanicou Saljut 6. Po týždni vo vesmíre úspešne pristáli v Kazachstane.