Dokáže podporiť pamäť, koncentráciu, znížiť riziko degeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova choroba. Prínos cvičenia pre kondíciu mozgu bol opísaný v mnohých štúdiách. Tá aktuálna skúmala, ako presne svaly súvisia s mozgom. Informuje o tom portál idnes.cz.
Práca amerického výskumného tímu sa pritom vyhla ľudským dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam a obišla telocvične. Tým sa líšila od predchádzajúcich štúdií. Vychádzala totiž z toho, že už predchádzajúce výskumy s cvičiacimi účastníkmi zdokumentovali, že fyzická aktivita napínajúca svaly vedie k zväčšeniu hipokampu.
Mozgové oblasti dôležité pre krátkodobé ukladanie informácií, ktoré patria medzi prvé časti mozgu poškodené pri Alzheimerovej chorobe.
Štúdia, ktorá je zhrnutá v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, zostala v laboratóriu a vsadila na misky so vzorkami svalového tkaniva. S ich pomocou skúmala, ako naše orgány medzi sebou komunikujú.
Nejde len o veľkosť a silu svalov
Svaly v celom našom tele sú prepojené s mozgovou sieťou nervových buniek a sú inervované, uvádza sa v štúdii, o ktorej informoval portál Inverse.
S pribúdajúcim vekom však vo svaloch ubúdajú neuróny, strácame ich aj v dôsledku chorôb a zranení, hovorí Hyunjoon Kong, vedúci americkej štúdie. Preto je dôležité pochopiť úlohu týchto nervov a ich vplyv na mozog. Čo sa stane, keď stratíme nervy vo svaloch?
(Článok pokračuje na ďalšej strane)