Čiastočne zrušený zákaz využitia amerických zbraní na ruskom území americkým prezidentom Joe Bidenom by umožnil Ukrajine chrániť Charkov, informuje agentúra AP.
Minister zahraničia Antony Blinken a ďalší vysoko postavený predstaviteľ predtým túto možnosť naznačili. Podľa nich sa USA prispôsobujú zmeneným podmienkam na bojisku, uvádza portál idnes.cz.
Blinken počas nedávnej návštevy Moldavska zopakoval, že USA ani nepovzbudili ani neumožnili údery na ruské územie. Zdôraznil však, že Ukrajina „musí uskutočniť vlastné rozhodnutie o najlepších spôsoboch, akým brániť sama seba. „Musíme zabezpečiť, že majú vybavenie, aby tak mohli urobiť,“ uviedol.
Denník The Wall Street Journal jeho slová interpretuje ako náznak možnej zmeny doterajšieho amerického kurzu. Washington z obáv z eskalácie nechcel povoliť Kyjevu používať americké zbrane na útoky smerované na ruské územie.
Podporu použitia západných zbraní na ruské územie už vyjadril generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg „Keď ich Ukrajinci nemôžu zasiahnuť, je pre nich oveľa ťažšie sa brániť,“ zdôraznil.
Niektoré štáty, ako Británia, Holandsko, Fínsko, Švédsko, Kanada, Česká republika, Poľsko či pobaltské krajiny dali Kyjevu súhlas. Ochotu dať zelenú za splnenia istých podmienok naznačili aj Francúzsko a Nemecko.
USA sa tak ocitli pod značným vonkajším, rovnako tak aj vnútorným tlakom. Časť amerických politikov vrátane predsedu Snemovne reprezentantov USA Mikea Johnsona vyzýva Bidena, aby Kyjevu dal povolenie použiť americké zbrane na ruské územie.
V reakcii na Stoltenberga Putin varoval, že ak by Ukrajina západné zbrane použila, Rusko by to považovalo za priame zapojenie krajín NATO do vojny. „Je to vážna vec. Veľmi starostlivo to sledujeme.“