Prenášači niektorých chorôb sa s otepľovaním presúvajú do Európy, tropickými chorobami sa tak môžu ľudia nakaziť už aj v európskych štátoch. Najčastejšie importovanou nákazou do susedného Česka je horúčka dengue, všímajú si novinky.cz. Podľa dekana Lekárskej fakulty Ostravskej univerzity Rastislava Maďara síce samotný vírus v Európe nie je, ale už bol zaznamenaný výskyt prenášača, komára Aedes, napríklad v Taliansku, Grécku alebo Francúzsku. Predpokladá sa, že s otepľovaním sa bude presúvať z juhu smerom na sever.
„Jedná sa o takzvaného mestského komára s dennou aktivitou vstupujúceho do ľudských obydlí. Nestačí tak v rámci prevencie len večer zaliezť pod moskytiéru alebo sa nastriekať repelentom,“ uviedol Maďar.
Horúčka dengue sa prejavuje vysokou teplotou, bolesťou svalov a kĺbov alebo vyrážkou. Horší priebeh choroby nastáva pri opakovanej infekcii.
Lekári tento rok v Česku zaznamenali 48 nakazených horúčkou dengue, čo je oproti rovnakému obdobiu minulého roka dvojnásobok, vyplýva z dát Štátneho zdravotného ústavu (SZÚ). Podľa máp zverejnených Európskym strediskom pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) sa komár, ktorý chorobu prenáša, vyskytuje napríklad v Taliansku, Slovinsku, Grécku či Francúzsku.
Rovnaká situácia je aj v prípade západonilskej horúčky prenášanej komárom, ktorý sa vyskytuje aj v bezprostrednej blízkosti Slovenska. Vlani bolo podľa Maďara v Európe 707 prípadov, z toho 67 úmrtí. Podľa predikcie ECDC by sa v roku 2025 mohla choroba bežne vyskytovať aj v niektorých oblastiach severného Slovenska. Horúčka môže ohroziť na živote zvlášť ľudí starších ako 60 rokov.
Odborník uviedol, že bez rizika nie sú ani severské krajiny, v nich sa podľa neho začal zvyšovať počet prípadov kliešťovej encefalitídy. Otepľovanie vytvorilo vhodné podmienky pre výskyt kliešťov napríklad v Poľsku alebo južnej Škandinávii.
Na Slovensku zaznamenal ŠKÚ tento rok do konca apríla 26 prípadov encefalitídy.
Pozor na priestor lietadla
(Článok pokračuje na ďalšej strane)