Ak si skúsime položiť otázku, kto je synonymom našej domácej jazzovej a bluesovej hudby, nepochybne sa ako prvý zjaví Peter Lipa. Jeho hudobnému nasadeniu nebráni ani vek 81 rokov, ktorých sa v týchto dňoch dožíva.
Narodil sa 30. mája 1943 v Prešove. Vyštudoval stavebnú fakultu SVŠT aj postgraduál žurnalistiky na filozofickej fakulte UK. Pracoval ako hudobný redaktor v bratislavskom rozhlase. Svoju spevácku dráhu začínal v roku 1963 v skupine Struny, ktorá bola zložená zo študentov architektúry a stavebnej fakulty. V roku 1967 spieval so skupinou Istropolitana. V roku 1968 bol jedným zo zakladateľov skupiny Blues Five, s ktorou získal na 2.beatovom festivale v Prahe cenu ako Objav festivalu.
V 70. rokoch účinkoval s orchestrom Gustáva Offermmana, Revival Jazz Bandom a skupinou Hej. V 80. rokoch bola jeho spevácka dráha spojená s formáciou Lipa-Andršt Blues Band a potom od roku 1986 so skupinou T + R Band. V roku 1997 si zostavil vlastnú sprievodnú skupinu Peter Lipa Band. Od roku 1976 je dramaturgom aj promotérom najväčšieho slovenského festivalu Bratislavské jazzové dni.
Z jeho diskografie zaujali albumy Naspäť na stromy, Čierny Peter, Bistro, Beatles In Blue(s). Veľmi úspešný bol album Lipa spieva Lasicu (2005), ktorý získal štyroch Aurelov. V máji 2012 vydal štúdiový album s názvom Lipa 68 a v októbri 2013 album Návšteva po rokoch, na ktorom sú piesne s textami Milana Lasicu. V októbri 2016 vyšiel vinylový dvojalbum Podobnosť čisto náhodná. Kompilačná 2LP ponúka 20 pesničiek, ktoré vznikli na texty Milana Lasicu za posledných 35 rokov.
Okrem vystúpení s vlastnou sprievodnou skupinou, ktorú vedie jeho syn Peter Lipa mladší, hosťuje s ďalšími orchestrami v susednej Českej republike, spolupracuje s prešovskou formáciou AMC Trio, koncertoval už aj so známym orchestrom Bratislava Hot Serenaders. V decembri 2018 vydal album Slovenské evergreeny a v apríli 2019 album Dobré meno. V máji 2020 vyšiel aj vo vinylovej verzii.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)