Výskumné tímy českého Národného ústavu pre výskum rakoviny a americkej Stanfordovej univerzity predstavili v spoločnej publikácii spôsob, ako presnejšie označiť mozgové nádory. Ide o molekulárne sondy, ktoré v blízkosti nádoru začnú svetielkovať a vytvoria výrazný kontrast so zdravým tkanivom, píše portál startitup.sk.
Zreteľnejšie označenie má umožniť neurochirurgom odstrániť nádor čo najlepšie a s minimom zdravého tkaniva, píše NÚVR v piatkovej tlačovej správe. Informáciu sprostredkoval web Novinky.cz.
Zlé štatistiky
Portál informuje, že výskum sa zameral na glioblastóm, teda najčastejší a najagresívnejší zhubný nádor mozgu, ktorý vyrastá z podporných, takzvaných gliálnych buniek. Vysvetľujú, že šíri sa rýchlo a to všetkými smermi. Veľmi častá je u neho navyše recidíva. Dodávajú, že v Česku je ročne diagnostikovaných okolo 350 prípadov glioblastómu.
Na začiatku roka zverejnila hrozivú štatistiku aj RTVS. Prípadov rakoviny celosvetovo pribúda, ochorie zhruba každý piaty človek, pričom každý deviaty muž a každá dvanásta žena na rakovinu zomrie.
Vo februári informovali, že do roku 2050 podľa odhadov WHO stúpne počet nových prípadov rakoviny o 77 percent na 35 miliónov. Agentúra predpovedala, že ešte horšie to však môže byť v chudobnejších krajinách. Tam môže číslo predstavovať až 142 percent.
Podľa tvnoviny.sk nie sú štatistiky priaznivé ani pre Slovensko. Podľa údajov, ktoré zozbierali, máme v Európe najvyšší počet rakoviny hrubého čreva.
Lepšia vizualizácia mozgového nádoru
Výsledky česko-americkej spolupráce publikoval tento rok v marci prestížny odborný časopis Journal of Neurosurgery.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)