Arcibiskup vedie Arménov proti vláde. Polícia zadržala viac ako 200 ľudí

Reklama
Policajti zadržujú demonštranta počas protivládneho protestu a blokujú vstup do budovy parlamentu v Jerevane v nedeľu 25. mája 2024 a Zdroj: FOTO TASR/AP

Polícia v Arménsku zadržala 226 ľudí, ktorí sa pokúsili zablokovať ulice v hlavnom meste Jerevan počas protivládnych demonštrácií. Demonštranti požadujú odstúpenie premiéra Nikola Pašinjana. Arcibiskup Bagrat Galstyan, ktorý protesty vedie, označil demonštráciu za „národnú kampaň neposlušnosti“. Píše portál idnes.cz.

Chcú odstúpenie premiéra

„Pašinjan nemá politickú ani morálnu legitimitu zostať pri moci,“ povedal v nedeľu zhromaždenému davu demonštrantov čoraz populárnejší duchovný arménskej apoštolskej cirkvi a dodal, že sa s premiérom čoskoro stretne.

Podľa Deutsche Welle mnohí predstavitelia arménskej opozície považujú Galstyana za človeka, ktorý by mal nahradiť súčasného premiéra. Charizmatický arcibiskup navyše podľa agentúry AFP pochádza z provincie Tavuš pri hraniciach s Azerbajdžanom, kde sa nachádzajú niektoré z odovzdávaných dedín.

Demonštrácie sa pôvodne začali ako snaha vyjadriť nesúhlas s Pašinjanovým plánom odovzdať štyri opustené, ale strategicky umiestnené dediny susednej krajine. Jerevan tieto dediny a severovýchodné Arménsko dobyl začiatkom 90. rokov minulého storočia.

„Náš ľud chce zmeniť trpkú realitu, ktorá nám bola vnútená,“ povedal arcibiskup, podľa ktorého sa plynulá hranica s Azerbajdžanom musí upraviť „až po podpísaní mierovej dohody s Baku“.

Jerevan sa zároveň mieni usilovať o návrat arménskej dediny, ktorú v 90. rokoch minulého storočia počas krvavej vojny o horskú enklávu Náhorný Karabach tiež obsadili azerbajdžanské sily. Azerbajdžan a Arménsko viedli za posledných 30 rokov dve vojny o Náhorný Karabach, ktorý je medzinárodne uznaný ako súčasť Azerbajdžanu, ale v minulosti ho obývali prevažne Arméni.

Štyri opustené dediny už patria Azerbajdžanu, ale téma protestov prerástla do všeobecnej nespokojnosti s Pašinjanovou vládou. Demonštranti odvtedy podporujú Galstyana, aby sa stal novým premiérom.

Po bleskovej ofenzíve v septembri minulého roka Baku prevzalo plnú kontrolu nad Karabachom. Väčšina Arménov v dôsledku toho z regiónu utiekla. Krajiny teraz rokujú o mierovej zmluve a vytýčení hranice medzi oboma štátmi.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie