„Trest“ po nástupe nového demokratického prezidenta. Čína začala cvičenia v okolí Taiwanu

Reklama
Na archívnej snímke z 20. mája 2024 vrtuľníky letia s taiwanskou vlajkou počas inauguračných osláv taiwanského prezidenta Laj Čching-tea v Tchaj-peji. Čína vo štvrtok spustila dvojdňové vojenské cvičenia v okolí Taiwanu. Hovorca čínskej armády vyhlásil, že ide o "trest za separatistické aktivity" taiwanskej vlády. Tchaj-pej manévre čínskej armády odsúdil. Zdroj: FOTO TASR/AP

Čínska armáda vo štvrtok začala cvičenie v okolí Taiwanu, do ktorého sa zapojili rôzne druhy vojsk. Informoval o tom portál idnes.cz. na základe správy od agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na východné velenie čínskej armády. Taiwanské ministerstvo obrany manévre odsúdilo.

Východné velenie čínskej armády uviedlo, že do cvičenia sa zapojili pozemné sily, letectvo, námorníctvo a raketové sily. Koná sa v Taiwanskom prielive, severne, južne a východne od Taiwanu, ako aj v oblastiach okolo ostrovov kontrolovaných Taiwanom.

Podľa čínskej armády je cieľom manévrov otestovať „skutočné bojové schopnosti“ armády. „Je to tiež prísny trest za separatistické akcie taiwanských síl usilujúcich sa o nezávislosť a dôrazné varovanie vonkajším silám pred zasahovaním a provokáciami,“ uviedlo tiež čínske vojenské velenie.

Taiwan má „schopnosti, odhodlanie a sebavedomie potrebné na zaistenie národnej bezpečnosti“, uviedlo ministerstvo obrany ostrovnej krajiny v Pekingu. Odsúdilo konanie Číny a uviedlo, že len ukazuje jej „militaristickú mentalitu“.

Nemenovaný taiwanský predstaviteľ pre agentúru Reuters uviedol, že ide o súčasť scenára, ktorý Taiwan očakával, a že má úplný prehľad o pohybe čínskych síl. „Je poľutovaniahodné, že Čína si vybrala najhorší možný scenár, aby zničila mier v regióne,“ povedal tiež.

Dvojdňové cvičenie

Čína začala cvičenie, ktoré podľa jej slov potrvá do piatku, len niekoľko dní po tom, ako sa nový taiwanský prezident Lai Qing-te ujal funkcie. Vo svojom prvom prejave vyzval Čínu, aby prestala politicky a vojensky zastrašovať Taiwan a rešpektovala voľbu taiwanského ľudu. Podľa Pekingu je Lai „separatista“.

Čína považuje Taiwan za jednu zo svojich provincií a pohrozila mu vojenským zásahom, ak vyhlási nezávislosť. Taiwan však od roku 1949 de facto funguje nezávisle, má vlastnú vládu a demokratické zriadenie, zatiaľ čo v Číne naďalej vládne režim jednej strany.

Peking opakovane deklaruje, že jedného dňa demokratický Taiwan ovládne, pričom na dosiahnutie tohto cieľa nevylúčil ani použitie vojenskej sily. V posledných rokoch zvýšil tlak na Tchaj-pej a k ostrovu takmer denne vysiela vojenské lietadlá a lode, píše TASR.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie