Národná kriminálna agentúra stopla trestné stíhanie Ľuboša Blahu. Polícia ho vyšetrovala za vyvesenie obrazu revolucionára Ernesta Che Guevaru vo svojej kancelárii v NR SR. Tento prípad vyšetrovala NAKA pre možný prejav sympatií k hnutiu potláčajúcemu základné práva a slobody. Informuje portál TV Noviny.
Polícia koncom marca zastavila trestné stíhanie podpredsedu parlamentu Ľuboša Blahu zo Smeru, ktorý vo svojej kancelárii v parlamente zvesil obraz prezidentky Zuzany Čaputovej a namiesto neho si zavesil obraz kontroverzného revolucionára Ernesta Che Guevaru. Blaha tak urobil minulý rok krátko po nástupe do funkcie.
Prípadom podpredsedu parlamentu sa zaoberala NAKA, ktorá v ňom začala trestné stíhanie pre možný prejav sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.
Ako informujú Aktuality.sk, koncom marca trestné stíhanie stopla.
„Keďže oznamovatelia v zákonnej lehote nepodali sťažnosti proti uzneseniu o zastavení trestného stíhania, toto rozhodnutie je právoplatné,“ uviedol hovorca polície Roman Hájek. Z odôvodnenia uznesenia, ktoré má portál k dispozícii, vyplýva, že vyšetrovateľ akceptoval argumenty Ľuboša Blahu.
„Samotné zverejnenie podobizne Ernesta Che Guevaru ešte neznamená, že by to napĺňalo všetky znaky trestného činu extrémizmu,“ uvádza sa v uznesení.
Inou situáciou by podľa vyšetrovateľa bolo, keby Blaha vyslovil výroky, ktoré by Che Guevaru oslavovali v súvislosti so zločinmi, ktorých sa dopustil.
NAKA si dala vypracovať znalecký posudok
NAKA si v prípade nechala vypracovať aj znalecký posudok, podľa ktorého bol Che Guevara „rozporuplnou postavou, ktorá mala nielen kritikov, ale aj mnohých významných obdivovateľov“.
Podľa vyšetrovateľa Blaha neprejavoval sympatie k totalitnému hnutiu, ale predpokladá, že podpredseda NR SR chcel takto prejaviť svoje ľavicové presvedčenie.
Blaha sa k tejto záležitosti vyjadril v novembri minulého roka v televízii TA3, kde svoje počínanie označil za ľavicové gesto a zdôraznil, že neobhajoval Guevarove zločiny.
„Som hrdý ľavičiar, hrdý vlastenec a takým vždy zostanem. Áno, bola tam trošku provokácia, s tým súhlasím, ale aj o tom je politika, aby sme našim voličom ukazovali gestá, že si vážime nejaké hodnoty. Keď ja si zverejním Che Guevaru a poviem, že to je bojovník za slobodu a sociálnu spravodlivosť, a preto ho uznávam, tak je rozdiel, ako keby som si zverejnil Che Guevaru a hovoril som, že fantastické, že popravoval ľudí, to je dramatický rozdiel,“ uviedol Blaha.