Belgicko sa už dlhé roky radí medzi najviac ekonomicky zadĺžené krajiny Európskej únie. Svoj dlh táto západoeurópska krajina značne navyšuje aj počas tohto roka. Podľa odborníkov sa nezdá, že by sa v nasledujúcich rokoch malo niečo výrazne zmeniť. Dostávajú sa pod pozorný dohľad ratingových agentúr a hrozí, že ich postavenie na finančných trhoch sa bude ďalej zhoršovať, informuje Idnes.cz.
Odborné predikcie naznačujú, že v roku 2028 sa Belgicko stane treťou najviac ekonomicky zadĺženou krajinou, a to hneď po Grécku a Taliansku. Krajina momentálne čelí najväčšiemu deficitu v celej EÚ, pretože za rok 2024 by mali presiahnuť hranicu 5 percent tamojšieho HDP.
Krajina tak ďalej masívne míňa nad svoje možnosti, čo sa jej ale môže vypomstiť. Belgicko je v tomto roku na ceste k jednému z najvyšších rozpočtových deficitov. Dôvodom je okrem iného aj tamojšia politická nestabilita. Premiér Alexander De Croo má vo svojom kabinete ministrov zo siedmich politických strán, čo pomerne silne komplikuje nájdenie zhody aj kompromisu.
Kedy sa to celé začalo?
Nie príliš pozitívna belgická éra začala ešte pred vypuknutím pandémie choroby covid-19. Po voľbách v roku 2019 totiž trvalo viac ako 500 dní, kým sa podarilo zostaviť súčasný vládny kabinet, ktorý však je v mnohých smeroch veľmi neefektívny.
Vláda síce prišla s návrhmi niekoľkých reforiem aj vo vzťahu k verejným financiám, nakoniec sa ich ale nepodarilo presadiť a krajina aj kvôli tomu ďalej masívne kopí svoje dlhové problémy.
„Zostavenie ďalšej novej vlády môže v Belgicku trvať skutočne dlho a krajina kvôli tomu bude aj naďalej veľmi zraniteľná voči nepokojom na finančných trhoch,“ komentuje na portáli Bloomberg Peter Vanden Houte, ekonóm spoločnosti ING.
Poukazuje okrem iného na to, že podľa Medzinárodného menového fondu sa belgické verejné zadĺženie do roku 2029 ešte o 10 percentuálnych bodov zvýši, pričom už teraz sa pohybuje nad hranicou 100 percent.
Krajina sa ale podobne ako iné európske ekonomiky stretáva s problémami, ktoré sa budú zrejme ďalej prehlbovať. V prvom rade sa medzi ne radia vysoké úrokové náklady, ktoré sa týkajú nakumulovaných dlhov z minulosti, tomu neprispieva ani súčasná éra vysokých úrokových sadzieb. Belgická populácia zároveň rýchlo starne a krajina už niekoľko rokov bojuje s pomerne slabou hospodárskou produktivitou.