Umelo vybudované súostrovie v tvare mapy sveta bolo dlhé roky považované za symbol excesov, ktoré priviedli Dubaj na pokraj bankrotu. Teraz sa potomkovia miliardárskeho developera snažia projekt oživiť a ponúkajú vily na pláži za cenu od 13,6 milióna dolárov (v prepočte viac ako 12,6 milióna eur).
33-ročný Ali Sajwani a jeho 29-ročná sestra Amira plánujú na ostrove postaviť dvadsaťštyri rezidencií, plážový klub a dve pristávacie plochy pre vrtuľníky spolu s vyhradenými kotviskami pre lode, uvádza agentúra Bloomberg.
Prémiové vily na ostrove Amali spadajú pod súostrovie The World pri pobreží Dubaja a ponúkajú sedem rôznych architektonických štýlov s panoramatickým výhľadom na Palm Jumeirah a ďalšie pamiatky v emiráte. Vilová komunita sa rozprestiera na celkovej ploche viac ako 111 000 metrov štvorcových a spája ostrovy s názvom Uruguay a São Paolo.
„Predali sme už 19 z plánovaných 24 rezidencií,“ povedal Ali Sajwani, ktorého otec Hussain Sajwani je zakladateľom súkromnej developerskej spoločnosti Damac Properties PJSC. Jeho majetok podľa indexu miliardárov agentúry Bloomberg predstavuje 3,2 miliardy dolárov (takmer 3 miliardy eur).
Projekt World Archipelago dokončila v roku 2008 štátna spoločnosť Nakheel PJSC. Projekt stál trinásť miliárd dolárov (viac ako 12 miliárd eur) a zahŕňa viac ako 250 ostrovov v Perzskom zálive.
Developerská spoločnosť, ktorá vytvorila aj známe dubajské ostrovy v tvare palmy, však neskôr v tom istom roku pozastavila práce na všetkých svojich projektoch, keď nastala úverová kríza. Hrozbu poklesu cien a nárastu dlhov materskej spoločnosti Dubai World nakoniec odvrátila finančná pomoc od susedného Abú Zabí.
Odvtedy sa situácia zmenila a emirát je teraz jedným z najlukratívnejších trhov s nehnuteľnosťami na svete. Ceny bytov, nájomné a predaj dosiahli rekordné hodnoty, k čomu prispel prílev bohatých kupujúcich z celého sveta.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)