Žiačka zažalovala londýnsku školu, že jej neumožnila sa modliť. Súd sa inštitúcie zastal

Reklama
Budova školy Michaela v Londýne (Zdroj: snímka z reportáže ČT 24)

Britské školstvo dostalo manuál, ako čeliť narastajúcemu tlaku moslimských študentov na povolenie náboženských modlitieb. Prestížnu londýnsku strednú školu zažalovala jej žiačka za to, že jej neumožnila sa modliť. Vrchný súd dal ale za pravdu vzdelávacej inštitúcii. Jej vedenie to označuje za zlom v prístupe k multikulturalizmu v krajine.

Spor nie je podľa britských médií len príbehom o tom, kde začína a končí sloboda vyznania. Ide podľa nich hlavne o to, či sa podarí udržať multikulturalizmus Británie. Všetko sa začalo v škole, ktorá sa vymyká všetkým ostatným v Londýne. Hovorí sa o nej, že je najprísnejšia v celom meste, píše portál ČT 24.

Vo verejnej škole Michaela panuje prísna disciplína a deti tam nesmú hovoriť ani počas prestávok. V škole sa tiež netolerujú žiadne náboženské symboly. Avšak  je to škola, kde žiaci dosahujú skvelé výsledky. Dostala sa však do centra zvláštneho sporu. Aj napriek zákazu sa jedna z moslimských študentiek začala počas obeda pravidelne modliť. Keď jej to učitelia nedovolili, školu zažalovala.

Rozpútal sa ostrý spor medzi moslimskou komunitou a zástancami sekulárnosti. Rodina dievčaťa dostala od islamských organizácií v prepočte tri milióny korún na súdne trovy. A učiteľom sa začal ktosi vyhrážať. „Jednému môjmu učiteľovi sa pokúsili vlámať do bytu. Inému rozbili okno. Hádzali nám sem fľaše na školský dvor,“ opisuje riaditeľka školy Katharine Birbalsingh.

Vláda rozsudok privítala

Spor navyše rozdelil spoločnosť na zástancov slobody vyznania a na tých, ktorí tvrdia, že škola si môže určiť svoje vlastné pravidlá. Škola nakoniec spor vyhrala. Sudca Najvyššieho súdu sa priklonil na jej stranu. Uznal, že náboženské pravidlá si žiačka nemôže vynucovať a že nimi navyše obmedzuje ostatné deti. A predovšetkým – že pravidlá boli jasné už v čase, keď sa do školy hlásili. Rozsudok pobúril časť štvormiliónovej moslimskej menšiny.

„Podľa niektorých moslimov je to porušenie moslimských hodnôt alebo britských hodnôt všeobecného rešpektu,“ povedal redaktor TV Shia Britain Ayub Nouinou. Rozsudok privítala aj konzervatívna vláda. Podľa nej si žiadna komunita nemôže vynucovať väčšie miesto v spoločnosti ako ostatní.

Politický a kultúrny geograf z Ostravskej univerzity Vladimír Baar povedal, že sekularizácia je jediná možnosť, ako udržať multikultúrny systém, ktorý nefunguje inde. Na prípade je vidieť, že nejde o jednu študentku, ale o celú skupinu ľudí. „Skúste sa pozrieť do islamských krajín, či sa tam nejaké kresťanské deti môžu modliť v triedach. Samozrejme, že nie,“ tvrdí s tým, že moslimské komunity v západnom krajinách skúšajú, ako dosiahnuť svoje požiadavky.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie