fbpx

Španielske ministerstvo sa rozhodlo zrušiť cenu býčích zápasov. Vyvolalo to kritiku

Ilustračná fotografia Zdroj: FOTO TASR/AP

Španielske ministerstvo kultúry sa rozhodlo zrušiť národnú cenu býčích zápasov. Informovala o tom španielska tlač. Rozhodnutie vyvolalo kritiku od konzervatívnych strán aj časti vládnych socialistov. Ministerstvo kultúry odôvodnilo svoj krok tým, že v španielskej spoločnosti rastú obavy o osud zvierat a že býčie zápasy sú relatívne málo navštevovaným predstavením.

Národnú cenu býčích zápasov malo Španielsko od roku 2011. Patrila do sústavy národných cien, ktoré sú v gescii ministerstva kultúry. Sú to napríklad ceny za literatúru či ďalšie druhy umenia. Cena sa udeľovala ľuďom či organizáciám, ktoré majú mimoriadne zásluhy v organizovaní býčích zápasov. Ministerstvo kultúry sa tento rok rozhodlo ceny nevyhlásiť a začať úradný postup vedúci k ich zrušeniu. V minulosti cenu dostali slávni matadori či združenia, ktoré sa býčími zápasmi zaoberajú, píše portál idnes.cz.

Radní pre kultúru madridského regiónu, kde vládnu konzervatívni ľudovci, Mariano de Paco vyzval ľavicového ministra kultúry Ernesta Urtasuna, aby sa zaoberal skutočnými problémami svojho rezortu. Ďalší šéfovia regiónov z radov Ľudovej strany uviedli, že cenu vyhlásia na regionálnej úrovni. Tento zámer vyjadril aj socialista a šéf regiónu Kastília – La Mancha Emiliano García-Page.

Rozhodnutie ministerstva kritizovala aj nadácia Toro de Lidia, ktorá je jednou z najvplyvnejších organizácií v odbore býčích zápasov. Podľa nej sa jedná o cenzúrny zásah ministra Urtasuna. Nadácia oznámila, že vytvorí vlastnú cenu, pokiaľ ocenenie prestane udeľovať rezort kultúry. Ten má podľa nej povinnosť podporovať všetky druhy kultúrnych podujatí, medzi ktoré nadácia počíta aj býčie zápasy.

Minister kultúry Urtasun z ľavicovej platformy Sumar však rozhodnutie svojho úradu obhajuje. Podľa neho ministerstvo zrušilo cenu, ktorá súvisí „s týraním zvierat“. „Väčšina Španielov moje rozhodnutie podporuje,“ uviedol minister. Jeho ministerstvo tvrdí, že býčie zápasy priťahujú len veľmi malý počet divákov. V rokoch 2021 a 2022 ich navštívilo menej ako dve percentá Španielov. Údaj ale mohla ovplyvniť pandémie covidu-19 a súvisiace obmedzenia.

O býčích zápasoch sa v Španielsku pomerne často diskutuje. Ochrancovia práv zvierat hovoria o tom, že pre ľudské potešenie sú organizované predstavenia, v ktorých zvieratá trpia a ktoré často končia smrťou býka. Časť Španielov však namieta, že slávna korida je dôležitou súčasťou národnej identity. Záujem o býčie zápasy podľa agentúry AFP poľavuje predovšetkým medzi mladšími Španielmi.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie