Pediatri nevládzu a žiadajú kratší čas na pohotovosti. Pre rodičov našli náhradu

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: Freepik)

Minulý rok zlyhal pokus skrátiť ordinačné hodiny pohotovostí. Po hodinách a hodinách rokovaní, ktoré iniciovali pediatri, ministerka zdravotníctva znova navrhne cez poslancov od 1. júla skrátenie ordinačných hodín z 22. na 20. hodinu. Mnohí pediatri na dôchodku totiž nevládzu a radšej zatvárajú ambulancie. Výmenou za to však rodičia pediatra nájdu v ambulancii každý pracovný deň a raz do týždňa aj do 18.00.

Zmena detským pacientom niečo berie, aj niečo dáva, píše portál noviny.sk. Detská pohotovosť sa síce zatvorí nie o desiatej, ale o ôsmej večer. Avšak pediatra po novom nájdete v ambulancii každý pracovný deň. Pediater totiž aj doteraz musel ordinovať 35 hodín týždenne, ale pokojne len tri alebo štyri dni v týždni. „Sa nám tu rozmohol taký nešvár, že (lekári) si to rozložia do štyroch dní v týždni, tak majú trojdňový víkend. To sa nám zase prejavuje vo zvýšenej návštevnosti pohotovosti práve v tie dni, keď nie je v práci,“ vysvetlil poslanec Tomáš Szalay (SaS).

„Chceme, aby sa skrátili ordinačné hodiny do ôsmej ambulantnej pohotovostnej služby, ale za podmienky, že ambulancie pre deti a dorast budú ambulovať päť dní v týždni a z toho jeden deň do 18.00 hod,“ povedala ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD). Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva Elena Prokopová vysvetlila, že je to z dôvodu, aby aj na miestach, kde sa rušia napríklad pevné body APS bol k dispozícii pediater do osemnástej hodiny.

Predseda ZMOS Jozef Božík uviedol príklad. Tvrdí, že v jeho regióne je päť pediatrov. Každý jeden z nich by odpracoval jeden deň v pracovnom týždni. „To znamená, že bude slúžiť od 15. do 18. hod, čo umožní aspoň počas pracovných dní dať rodičom šancu s deťmi pri nejakému probléme,“ doplnil.

Pediatri majú odpoveď kritikom aj vo forme presných analýz návštevnosti každej jednej pohotovosti za jeden rok. Sú miesta, kde povedzme zrušenie alebo skrátenie o dve hodiny môže vyvolať určitý prenos pacientov do ústavnej pohotovostnej služby, ale v priemere na viac ako troch štvrtinách miestach to bolo nie viac, ako dvaja až traja pacienti,“ dodala Elena Prokopová.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie