V poľských lekárňach je novo dostupná núdzová antikoncepcia bez receptu. Zákon, ktorý to mal umožniť, síce vetoval prezident Andrzej Duda, vláda premiéra Donalda Tuska ho ale obišla pomocou vyhlášky. Aj napriek problémom, ktoré krok sprevádza, ide o najväčší posun smerom k uvoľneniu prísnej protipotratovej politiky za posledných desať rokov.
Doteraz bolo možné dostať v lekárňach antikoncepciu len na recept. Zdanlivo drobná zmena znamená veľký posun – mnoho žien, ktoré nechceli otehotnieť, sa do troch dní, počas ktorých antikoncepcia dokáže zabrať, do ordinácie gynekológa nestihlo dostať. Mnoho poľských lekárov navyše takzvanú pilulku po z náboženského presvedčenia predpísať odmieta, informuje portál ČT 24.
Po novom bude stačiť do lekárne prísť a vyplniť dotazník. „Očakávam, že bude väčší záujem a pacientky sa budú cítiť bezpečnejšie,“ vyhlásil vedúci lekárne SuperPharm Tomasz Bartoszuk.
Od roku 2017, kedy bývalá konzervatívna vláda sprísnila legislatívu, patrila dostupnosť núdzovej antikoncepcie v Poľsku k najhorším Európe. „Dokonca aj v autoritárskych krajinách ako Bielorusko a Rusko, je jednoduchší prístup k núdzovej antikoncepcii. Poľsko je jednou z dvoch posledných krajín v Európe, kde je na to potrebný recept,“ podotkol Mateusz Błeżuński z nadácie Federa.
Opozičná strana Právo a Spravodlivosť (PiS) označuje obchádzanie prezidentského veta zo strany vládneho kabinetu za nelegálne a chce takýto postup v prípade návratu k moci trestať. „Budeme stíhať všetkých, ktorí budú nelegálne predávať ‚tabletky po‘,“ nechal sa počuť poslanec PiS Przemysław Czarnek. „Ak sa bavíme o vedeckých dôvodoch alebo o tom, či sú farmaceuti na predaj pripravení, tak áno, je to správny smer. To, že tu máme politické rozbroje, tak to už býva,“ podotkol predseda poľských lekárenských odborov Piotr Merks.
Zmiernenie podmienok pre nákup antikoncepcie je len jedným z opatrení, ktoré vláda Donalda Tuska plánuje v rámci zmiernenia protipotratovej politiky podniknúť. Ďalej sľúbila umožniť ženám umelé ukončenie tehotenstva do dvanásteho týždňa, hlasovať o tom bude v júni. Aj v tomto prípade ale hrozí prezidentské veto a odpor opozície.