Oživte svoj domov zelenou farbou, ale nie len tým. Záhradkárčenie v interiéri je zdravý spôsob života, ktorý prináša do domova prírodnú harmóniu a v neposlednom rade aj potešenie. Nezáleží na tom, či máte enormnú vilu alebo malý bytík, priestor pre túto činnosť je možné všade.
Ako vybrať správnu rastlinu do interiéru?
Ak ste náhodou nováčikom a láka vás starať sa o rastliny vo vnútri, nebojte sa tejto činnosti a hravo k tomu pristúpte. Nemusíte byť expert a rýchlo sa naučíte tomu, čo rastliny presne potrebujú pre svoj rast a vývoj. Je len na vás, ktoré rastliny si vyberiete.
Na začiatok si však treba vybrať rastlinu, ktorá je nenáročná na pestovanie. Medzi také najznámejšie patria kaktus či aloe vera. Tieto druhy nepotrebujú vodu tak často, čiže ak ste náhodou zábudlivý človek, tak sa nič nestane, pretože rastlina nezahynie. Sukulenty a niektoré druhy fikusov sú ideálne a nenáročné pre beginnerov, ktorí nemajú veľa skúseností s pestovaním rastlín.
Rastliny sú tiež ako ľudia, nie všetky sú rovnaké. Existujú faktory, ktoré by ste mali zvážiť, keď si idete kúpiť rastlinu:
- Svetlo – niektoré rastliny ako zamiokulkas potrebujú menšiu intenzitu svetla než kalanchoe, ktorá sa svetla nevie “nabažiť”. Dôležitá je v tomto prípade aj orientácia okien, v akom smere sa situujú v byte či dome, aby lúče slnka dopadali na rastlinu v primeranom množstve podľa jej druhu.
- Vlhkosť – tento faktor je veľmi dôležitý napríklad pre paprade, ktoré doslova milujú vlhké prostredie, pričom napríklad spomínaná kalanchoe je nepriateľkou vlhkosti. Väčšinou rastliny, ktoré majú radi svetlo, tak neznesú vlhkosť a to platí aj v opačnom prípade.
- Veľkosť a tvar – toto je čisto estetická vec každého jednotlivca. Ak máte radi rozpínavé rastliny, siahnite po plamienku alebo zemoleze. Ak ste fanúšikom menších rastliniek, určite dajte na africkú fialku. Samozrejme, vyberajte hlavne podľa vkusu ale aj podľa toho, či sa rastlina zmestí do konkrétneho bytu či domu.
Ak máte záujem o nejakú rastlinu, vždy je dobré si zistiť vopred informácie o jej starostlivosti, prípadne sa opýtať asistenta v obchode alebo záhradníka o cenné rady.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)