Majitelia TikToku ho odmietajú predať, chcú napadnúť zákon

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Freepik.com, Politico.

Čínska  spoločnosť TikTok ByteDance tvrdí, že nemá v úmysle predať podnik po tom, čo v USA prijali zákon, ktorý by ho prinútil predávať  populárnu videoaplikáciu alebo byť zakázaný v Amerike, informuje BBC.

„ByteDance neplánuje predávať TikTok,“ zverejnila spoločnosť na svojom oficiálnom účte na Toutiao, platforme sociálnych médií, ktorú vlastní. Začiatkom tohto týždňa TikTok povedal, že napadne na súde „protiústavný“ zákon.

„Správy zahraničných médií o tom, že ByteDance predáva TikTok, nie sú pravdivé,“ uviedla spoločnosť v príspevku, ktorý obsahoval snímku obrazovky článku s vyrazenými čínskymi znakmi znamenajúcimi „falošnú fámu“.

Opatrenie na predaj alebo zákaz podpísal v stredu americký prezident Joe Biden. Sprísnenie kontroly zo strany Pekingu voči súkromným spoločnostiam vyvolalo v USA a ďalších západných krajinách obavy z toho, akú kontrolu má Komunistická strana Číny nad ByteDance a údajmi, ktoré má k dispozícii. TikTok opakovane poprel tvrdenia, že čínska vláda má kontrolu nad ByteDance.

„Sme si istí a budeme pokračovať v boji za vaše práva na súdoch,“ povedal šéf TikTok Shou Zi Chew vo videu zverejnenom na platforme tento týždeň. „Fakty a ústava sú na našej strane… buďte si istí, že nikam nejdeme.“

Čo by znamenal zákaz aplikácie?

Tento zákaz by sa nepochybne dotkol veľkého množstva ľudí. Podľa CNBC.com by dokonca zdevastoval sedem miliónov podnikov a umlčal 170 miliónov Američanov. Uviedli, že desiatky tisíc používateľov zarábajú peniaze pomocou platformy, či už prostredníctvom partnerstiev so značkou, inzerovaním svojich podnikov alebo speňažovaním svojho obsahu.

Ako príklad uviedli Emily Swift, ktorá vedie filmové laboratórium Darkslide v Bridgeporte v štáte Connecticut, kde ručne vyvoláva film a zverejňuje videá z procesu svojim 67 000 sledovateľom na  TikToku. Za predaj svojich fotografií zarobí ďalších 6000 dolárov mesačne (zhruba 5 500 eur). Z jej posledných 250 objednávok prišlo 166 od ľudí, ktorí ju našli na platforme, povedala.

Nový zákon dáva ByteDance deväť mesiacov na predaj podniku a dodatočnú trojmesačnú lehotu, kým bude možné uplatniť potenciálny zákaz. To znamená, že termín predaja by s najväčšou pravdepodobnosťou prišiel niekedy v roku 2025, po tom, čo víťaz prezidentských volieb v roku 2024 prevezme úrad.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie