Správa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) uvádza, že obľuba alkoholu, ktorý môže poškodiť detský mozog, medzi mladistvými vzrástla. WHO skúmané krajiny vyzvala, aby zaviedli viac opatrení na ochranu detí pred škodlivosťou alkoholu.
Tretina jedenásťročných a viac ako polovica trinásťročných detí v Anglicku už niekedy pila alkohol. Touto správou sa Anglicko dostalo na prvé miesto zo 44 skúmaných krajín v správe svetových zdravotných expertov. Výskumníci navyše zistili, že v Anglicku, Walese a Škótsku pijú a opíjajú sa vo veku 15 rokov častejšie dievčatá ako chlapci. Informovalo o tom množstvo britských médií vrátane The Times.
Správa skúmala údaje od približne 4 500 detí školského veku z každej krajiny Európy, strednej Ázie a Kanady o návykoch dospievajúcich v oblasti fajčenia cigariet, vapingu, alkoholu a konope. Dáta zbierala WHO medzi rokmi 2021 a 2022.
V Spojenom kráľovstve bola spotreba alkoholu medzi mladými ľuďmi vždy pomerne vysoká. Koordinátorka štúdie Jo Inchleyová z Glasgowskej univerzity uviedla, že známky toho, že stále viac detí začína piť v mladom veku, sú „znepokojujúce“.
„Skúšanie návykových látok patrí k dospievaniu a experimentovaniu, ale alkohol má dlhodobé účinky na zdravie,“ povedala. Na tomto trende sa podľa nej môže podieľať väčšie vystavenie alkoholu doma v rámci pandémie covidu alebo meniace sa postoje rodičov, z ktorých niektorí prijali pitie alkoholu u detí ako normu.
Výskumy ukazujú, že čím skôr deti začnú piť, tým závažnejším problémom sa môže alkohol stať, keď budú staršie. Správa zistila, že vo veku 13 rokov sa v Anglicku napilo alkoholu 57 percent dievčat a 50 percent chlapcov.
Aspoň dvakrát v živote sa v tomto veku opilo 12 percent dievčat a 9 percent chlapcov. V 15 rokoch sa tento podiel zvýšil na tretinu dievčat a štvrtinu chlapcov. Viac ako polovica pätnásťročných dievčat uviedla, že pila alkohol v uplynulých 30 dňoch.
Na vrchole rebríčka sa ďalej nachádzajú krajiny ako Maďarsko, Rumunsko, Moldavsko, Grécko, Francúzsko alebo Bulharsko.