Slováci našli liek na vysoké ceny u zubárov: za lacnejšími zákrokmi jazdia do Srbska, všíma si denník Pravda v reportáži zo srbskej Vojvodiny, kde ordinujú aj zubárky z radov slovenskej menšiny. Kvôli jednému kazu by sa cesta nevyplatila, hitom sú ale korunky a zubné implantáty. Niektorí cestu spájajú aj s výletom po okolí.
„Na Slovensku by si opravu zubov nemohli dovoliť, alebo by za ňu zaplatili dva- až trikrát viac. Reč je o Slovákoch, ktorí vyrážajú za zubnú turistikou za hranice. Zatiaľ čo predtým to boli obce neďaleko slovensko-ukrajinských hraníc alebo maďarské mesto Mosonmagyaróvár, dnes sú to srbská obec Kisač a mestá Novi Sad a Bački Petrovac,“ píše Pravda.
Pacienti zo Slovenska sem jazdia k stomatológom, ktorí sú potomkami pred stáročiami presídlených Slovákov, dodnes hovoria slovensky a zachovávajú tu slovenské zvyky. „Ich ceny sú pre našincov výhodnejšie. Oprava chrupu mimo Slovensko sa im stále oplatí, aj keď majú zaplatiť za ubytovanie a pohonné hmoty,“ dodáva.
„Doktorka Ana mi vždy povie, ako veľmi to môže bolieť, čo sa chystá urobiť a aká bude približne cena,“ rozpráva Jána z Nového Mesta nad Váhom, ktorá si do obce Kisač jazdí spravovať zuby už rok a pol a tentoraz so sebou vzala aj dcéru Leu.
Doma by matka-samoživiteľka musela zaplatiť za opravu svojho chrupu a za dcérin zubný strojček dcéry tisíce eur. Slovenské zubárky pri Novom Sade im poradil ich otec, ktorý do Srbska jazdil každé štyri mesiace viac ako dva roky, ale teraz už je majiteľom vylepšeného chrupu a chválu šíri ďalej.
Atrakcie v okolí a výhodné ubytovanie
Pred príchodom do Srbska je síce potrebné vypnúť si v mobiloch dáta, pretože ceny sú mimo Európskej únie vysoké, ale to môže vynahradiť cenová dostupnosť srbských reštaurácií. A v čakárni dentistky svietia aj letáky, ktoré pozývajú na „zubnú turistiku“ do Srbska, lákajúce okrem opravy zubov aj na atrakcie v okolí a výhodné ubytovanie.
„Na Slovensku som v roku 2021 zaplatila za opravu zubného kazu a bielu plombu 90 eur. Po dvoch týždňoch sa mi zlomila,“ opisuje pre Pravdu ďalšia pacientka Marína. Keď jej v auguste toho istého roku zubárka zistila 15 kazov a voľné termíny mala až v marci, vyrazila Marína do Srbska.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)