Napätú situáciu na slovenskom trhu práce čoraz vo väčšej miere pomáhajú zlepšovať pracovníci zo zahraničia. Počet pracujúcich cudzincov na Slovensku pritom dosiahol nový rekord. V marci sa ich počet podľa údajov Inštitútu finančnej politiky vyšplhal nad 103-tisíc.
Štruktúra v rámci krajín, odkiaľ k nám cudzinci prichádzajú, sa od pandémie výrazne zmenila. Kým v marci 2019 bol podiel pracujúcich cudzincov z EÚ a z tretích krajín približne rovnaký, dnes k nám až 70 percent prichádza z krajín mimo EÚ.
Krajinou s najväčším počtom prichádzajúcich pracujúcich zostáva podľa Inštitútu finančnej politiky (IFP) Ukrajina, aj vďaka vojne sa však jej podiel na celkovom počte zdvojnásobil.
Výrazne narástol aj podiel pracujúcich z Indie, ktorých je u nás evidovaných už takmer 4-tisíc. Naopak, o vyše polovicu poklesol počet pracujúcich cudzincov zo Srbska a Rumunska.
Disponibilná miera nezamestnanosti sa v marci udržala na 5 percentách. Počet ľudí bez práce medzimesačne klesol o vyše 1000 ľudí, najmä vďaka vyššiemu odtoku uchádzačov z evidencie. „V posledných mesiacoch pozorujeme najmä nárast podielu ľudí, ktorý odchádzajú do neaktivity, čo môže súvisieť aj s odchodom do predčasného dôchodku. Na druhej strane zvýšený počet čakateľov na rozhodnutie Sociálnej poisťovne o schválení predčasných dôchodkov sa zatiaľ na prítoku nezamestnaných nepotvrdil,“ uvádzajú analytici IFP.
Zatiaľ v evidencii prichádzajúcich uchádzačov zo zamestnania nie je vidieť ani nárast ľudí zo sektoru komunikácie, ktoré naznačovali mediálne správy o prepúšťaní v IBM alebo At&T. Najvýraznejšie rastie prítok uchádzačov z priemyslu a nízko-kvalifikovaných služieb.
Miera nezamestnanosti v regiónoch
Trh práce však bojuje s výraznými regionálnymi rozdielmi. Východ a juh krajiny vykazuje mieru nezamestnanosti stále v priemere nad 7,5 percenta. Najvyšší podiel nezamestnaných k obyvateľstvu v produktívnom veku už tradične hlásia okresy Rimavská Sobota, Revúca a Kežmarok.
Výraznejšiemu poklesu nezamestnanosti podľa analytikov aktuálne bráni kvalifikačný a regionálny nesúlad na slovenskom trhu práce. Takmer polovica zo záujemcov o prácu nepracuje viac ako rok, pričom každý siedmy dokonca viac ako 4 roky. V najproblematickejších okresoch s najvyššou mierou nezamestnanosti dosahuje podiel nízko kvalifikovaných uchádzačov na celkovom počte uchádzačov o prácu viac 40 percent.
„Navyše, väčšina pracovných pozícií je dostupná v okresoch s najnižšou mierou nezamestnanosti na Slovensku. Na konci tohto roka čakáme nábor do novej automobilky Volvo, ktorá by mohla pomôcť znížiť mieru nezamestnanosti na východe,“ avizujú analytici.