Prax vo svete ukázala, že ak si ľudia musia za ošetrenie zubov platiť, viac sa o ne starajú. Práve prevencia dokáže totiž ušetriť pacientom stovky eur. Hoci si myslíme, že zuby si umývame dostatočne, skutočne dôkladne to robí malé percento z nás, informuje Aktuality.sk.
Zubný Lekár Igor Moravčík tvrdí, že hoci sa nám zdá, že zubné ošetrenia sú drahé, v zdravotníctve je množstvo iných, ktoré stoja niekoľkonásobne viac, uhrádza ich však poisťovňa.
Lekár: Ľahostajnosť ma uráža
Väčšina jeho pacientov dodržiava pokyny a počúva rady odborníka. Nájdu sa však aj takí, ktorí si urobia veci po svojom a po polroku sa vlastným zavinením a nedostatočnou starostlivosťou vrátia v horšom stave a s bolesťou.
„Niekedy ma ľahostajnosť k vlastnému zdraviu zaráža,“ hovorí.
Napriek takýmto prípadom sa však podľa prezidenta SKZL stav chrupu Slovákov za posledných 25 rokov zlepšil, hoci stále to nie je ideálne. Rovnako sa zmenil aj ich prístup.
„Pred 25 rokmi som častejšie od pacienta s bolesťou počul, aby som mu zub vytrhol. Dnes skôr inklinujú k tomu, aby sme ho zachránili. Aby v päťdesiatke či šesťdesiatke nemali umelý chrup alebo protézy,“ spresňuje. Za takýto posun podľa neho môžu aj míľové pokroky v postupoch a technológiách, vďaka ktorým dnes zubní lekári dokážu zachrániť omnoho viac zubov než kedysi.
Ako na to?
Zubný kaz je ochorenie, ktorému dokážeme predchádzať dôslednou ústnou hygienou. Tá však podľa Igora Moravčíka vyžaduje precíznosť aj trpezlivosť. Veľké množstvo pacientov, ktorí si myslia, že si čistia zuby dostatočne, to v skutočnosti nerobia správne a dosť dlho.
„Večerná ústna hygiena by mala podľa zručností pacienta trvať tri až päť minút. Niektorí to, zvládnu za 30 či 60 sekúnd. To je veľmi krátko. Základným vybavením by mala byť okrem zubnej kefky aj tá medzizubná,“ vysvetľuje zubný lekár.
Pasta je len doplnok, omnoho dôležitejšie je správne mechanické čistenie. Odborníci všeobecne odporúčajú, že radšej dôkladne bez pasty ako zle s pastou. Nadstavbou môže byť napríklad jednozväzková zubná kefka či škrabka na jazyk. Ústne vody podľa Igora Moravčíka pri bežnom čistení používať netreba. Ich nevýhodou je, že vyvolávajú falošný pocit dostatočnej hygieny.